VAN’DA KADIN İNTİHARLARI - VAN HABERLERİ

VAN’DA KADIN İNTİHARLARI - VAN HABERLERİ
VAN HABER - Van Kadın Derneği (VAKAD) üyesi Münevver Ölmez, son zamanlarda artan kadın intiharlarının özellikle eğitimsizlik ve ailelerin bilinçsizliğinden kaynaklandığını söyledi.
VAKAD üyesi Münevver Ölmez, toplumsal baskı ve ailelerin bilinçli olmamasının kadınlar üzerinde olumsuz bir etki yaptığını ve bununda intihara yol açtığını belirtti. Özellikle okuldan alınan kız çocuklarına evin bütün yükünün yüklendiğini vurgulayan Ölmez, “O çocuk ailesiyle doğru dürüst konuşamadığı, korkularını dile getiremediği için bunalıma giriyor. Aileler yeterince çocuklarıyla ilgilenmiyor. Burada ailelerin bilinçlenmesi gerekiyor” dedi.

İntiharların genellikle tandır evinde meydana gelmesinin görme ihtimalinin düşük olmasından kaynaklandığını ifade eden Ölmez, “Kişi evin içerisindeki herhangi bir odada intihara teşebbüs etmesi halinde başkası tarafından görülme ve dolayısıyla kurtulma şansı daha yüksek olduğu için tandır evi seçiliyor. Çünkü tandır evi gözden uzak oluyor ve kişi kurtulmak istemediği için orayı seçiyor” ifadelerini kullandı.

VAKAD olarak bu konuda ailelerle görüştüklerini ve konunun nedeni hakkında bilgi edinmeye çalıştıklarını dile getiren Ölmez, “Eğer nedenini bilirsek belki bu konuda bir harekette bulunabiliriz. Ama gittiğimiz yerlerde ailelerin bu konuda çok bilinçli olmadığını görüyoruz. Kişinin neden intihar ettiğini ailesi bile bilmiyor ya da bize söylemiyor. Biz sadece o aileleri ziyaret etmekle kalıyoruz” şeklinde konuştu.

İntiharların genellikle az gelişmiş yerlerde meydana geldiğini anlatan Ölmez, “Van’da son zamanlarda Özalp’ta intihar vakaları arttı. İntiharlara baktığımızda genellikle gelişmişliğin az olduğu yerler olan köylerde veya kırsal kesimlerde olduğunu görüyoruz” dedi.