VAN’DA ‘İNCİ KEFALİ’ TOPLANTISI - VAN HABERLERİ

VAN’DA ‘İNCİ KEFALİ’ TOPLANTISI - VAN HABERLERİ
Van Vali Yardımcısı Nuri Gezici başkanlığında Van Gölü ve havzasındaki iç sularda yaşayan inci kefali balığının üreme dönemi boyunca koruma altına alınabilmesi için 2015 yılı İnci Kefali Av Yasağı Koordinasyon Toplantısı yapıldı.
Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün organizasyonu ile Van Valiliği, Bitlis Valiliği, Van Gölü’ne kıyısı olan ilçe kaymakamlıkları, Van-Bitlis İl Jandarma komutanlıkları ve Van-Bitlis İl Emniyet müdürlüklerinin içinde bulunduğu yaklaşık 50 kurumun katılımıyla İki Nisan Polisevi’nde bir toplantı düzenlendi. Vali Yardımcısı Nuri Gezici’nin başkanlık ettiği toplantı, Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner’in açılış konuşmasının ardından Doğa Gözcüleri Dernek Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarı ve Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdür Vekili Muhammet Demir’in inci kefali balığı ve inci kefali av yasağıyla ilgili sunumlarıyla devam etti. Toplantıda 2014 yılı av yasağı döneminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri tartışılarak, 2015 yılı av yasağı dönemi komisyon kararları alındı.

Yasak dönem boyunca inci kefalinin avlanması, satışı ve nakliyesinin engellenmesi için denetimlerin sıkılaştırılması, yasağa uymayanlara ilişkin idari işlem uygulanması gibi alınan tedbirlerin ilgili kurumlar tarafından titizlikle takip edilerek sahada herhangi bir aksaklığa mahal vermeyecek şekilde uygulanması kararlaştırıldı.