Van'da Gençlik Haftası Kutlaması

Van'da Gençlik Haftası Kutlaması
Van’da, ‘15-19 Mayıs Gençlik Haftası’ törenle kutlandı.
Van Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Van Gençlik Merkezi üyesi Muhammed Vefa Çelebi, 100 yıl önce itilaf devletleri kontrolündeki emperyalist güçlere karşı Anadolu ve İslam aleminin yiğit delikanlılarının destansı bir mücadele verdiğini belirterek, “Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda yazılan destanlar, ‘Bir milletin asıl gücü, tankı, topu, tüfeği değil; imanlı ve inançlı evlatlarıdır’ sözünün ispatıdır” dedi.

Yaşanılan coğrafyada mukaddes değerleri uğruna nasıl mücadele verildiğinin bilincinde olduklarını ifade eden Çelebi, “Gençlik her türlü yozlaşmışlığına rağmen ukdesinde bu mücadele ruhunu taşımaktadır.

Bu ruhu hesaba katmadan sinsi planlar yapanlar, dışarıdan müdahil bir takım etnik söylemlerle kardeşliğimize ve birlikteliğimize halel getirmeye çalışanlar bilmeli ki; geçmişte nasıl on beşinde, on yedisinde delikanlılar mukaddesatımız uğruna gözlerini kırpmadan canlarından geçmişlerse, bugün de ülkemizin çıkarları söz konusu olduğunda Türk’üyle, Kürt’üyle, Arabı’yla, yüz binlerce genç aynı fedakarlığı göstermeye hazırdır” şeklinde konuştu. Yapılan konuşmanın ardından program sona erdi.