VAN'DA EKOLOJİ TOPLANTISI DÜZENLENECEK - VAN HABERLERİ

VAN'DA EKOLOJİ TOPLANTISI DÜZENLENECEK - VAN HABERLERİ
Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları (ÇEHAV), Van Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle çevre sorunları ve çözüm önerilerini tartışacakları 'Ekoloji Toplantısı' düzenleyecek.
ÇEHAV'dan yapılan açıklamada, sermayenin saldırısının bugün her an ve her yerde olduğu belirtilerek, “Gün geçmiyor ki altın madeni, termik santral, çimento ve demir çelik fabrikaları, HES'ler RES'ler, balık çiftlikleri için bir çığlık yükselmesin. Ülkenin dört bir yanında derelerimiz, ormanlarımız, denizlerimiz, göllerimiz, havamız, suyumuz, kültürümüz, emeğimiz kısaca yaşamımız talan altında. Hukuk dışı saldırılar dur durak bilmiyor. Emeğin ve doğanın talanına yol açan her türlü hukuk dışı müdahaleye karşı direnmek, halklarla birlikte omuz omuza mücadele etmek amacıyla Türkiye’nin pek çok farklı bölgesinden hukukçular olarak Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları olarak bir araya geldik.

Çalışmalarımızla ilgili çevre sorunlarını yerinde görmek, mücadele eden bölge halkıyla bir araya gelip, bilgi paylaşımı ve deneyim aktarımı gerçekleştirmek amacıyla Türkiye’nin çeşitli yerlerinde etkinlikler düzenliyoruz. Bu kapsamda 28 Mart’ta Van’da gerçekleştireceğimiz etkinlik ile meslektaşlarımız ve bölge halkı ile karşılıklı bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmayı, hukuk dışı uygulamalara karşı birbirimize omuz vermeyi umuyoruz"
denildi. 29 Mart Pazar günü ise Muradiye Şelalesi'nde yapılan HES'lere ilişkin basın açıklaması yapılacağı bildirildi.