VAN’DA ‘DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ’ ETKİNLİĞİ - VAN HABERLERİ

VAN’DA ‘DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ’ ETKİNLİĞİ - VAN HABERLERİ
Van Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, ‘Dünya Otizm Farkındalık Günü’ nedeniyle broşür dağıttı.
Halk Sağlığı İl Müdürü tarafından Cumhuriyet Caddesi üzerinde otizme dikkat çekmek amacıyla kurulan stantta broşür dağıtıldı. Burada bir açıklama yapan Halk Sağlığı İl Müdür Yardımcısı Uzman Dr. İzzet Çeleğen, Birleşmiş Milletler tarafından 2 Nisan’ın ‘Dünya Otizm Farkındalık Günü’, nisan ayının ise ‘Otizm Ayı’ olarak kabul edildiğini hatırlatarak, bu kapsamda vatandaşlara otizm ile ilgili broşür dağıttıklarını söyledi. Dr. İzzet Çeleğen, otizmin yaşamın ilk üç yılı içinde ortaya çıktığını ve yaşam boyu devam eden gelişimsel bir bozukluk olduğunu dile getirerek, “Uzmanlar otizmin sosyal etkileşim, sözel ve sözel olmayan iletişimde problemler, tekrarlayıcı davranış ve kısıtlı ilgi alanları ile kendini gösteren, karmaşık gelişimsel bir bozukluk olarak tanımlanıyor” dedi.

Otizmin gözlenebilen belirtilerinin olduğunu ve ailelerin bu konuda dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Çeleğen, “Bir çocuk başkaları ile göz teması kurmuyorsa, ismi söylendiğinde veya çağrıldığında dönüp bakmıyorsa, söyleneni işitmiyor gibi davranıyorsa, konuşmada yaşıtlarının gerisinde kalmışsa, gözleri sık sık bir şeye takılıp kalıyorsa, anlamsız gülme ve ağlama krizleri varsa, ellerini kanat gibi çarpma, parmak uçlarında yürüme, kendi çevresinde veya eşyalar etrafından dönme, sallanma, çırpınma şeklinde garip ve yineleyici hareketler yapıyorsa, o çocuk otizmli olabilir” diye konuştu.

Halk Sağlığı İl Müdürlüğü olarak Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Otizm Ayı’nda çeşitli farkındalık etkinlikleriyle kamuoyunu bilgilendirdiklerini dile getiren Çeleğen, “Bugün burada vatandaşlara otizmi anlatmak ve halka bu konuda bilgi vermek amacıyla toplandık. Bu kapsamda vatandaşlara broşür dağıtıp, otizmin sembolü olan mavi ışığı yakmak için boş bir zemin üzerine mavi boya ile el basıyoruz” şeklinde konuştu.