VAN'DA DOĞUM ESNASINDA FACİA! - VAN HABERLERİ

VAN'DA DOĞUM ESNASINDA FACİA! - VAN HABERLERİ
Van'da doğum sırasında meydana gelen acı olay duyanları dehşete düşürdü. Van Kadın Hastalıkları ve DoğumHastanesi’nde 2 yıl önce, Hatice Abo’nun doğum sırasında bebeğinin kafasının kopması, vücudun kalan kısmının da sezaryenle alınması üzerine aile savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Suç duyurusunun ardından Adli Tıp Kurumu’nda yapılan incelemede olayın normal olduğu belirtilince savcılık soruşturmaya gerek olmadığına karar verdi. Ancak Abo Ailesi, avukatı Şakir Arslan aracılığıyla Sulh Ceza Mahkemesi’nde karara itiraz etti.

4 yaşında kız çocuğu olan ve ikinci çocuğuna hamile kalan Hatice Abo, 22 Ağustos 2013’te doğum sancıları artınca Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi"ne gitti. Burada ilk müdahalesi yapılan Abo, Van Kadın Doğum Hastanesi’ne sevk edildi. Bir süre sancılar içinde hastanede bekleyen Hatice Abo, doğum için servise alındı

DOĞUM SIRASINDA BEBEĞİN KAFASI KOPTU


Doğum odasında dakikalarca yapılan müdahale sırasında erkek olan bebeğin kafası çıktıktan sonra vücudu çıkmadı. Son yapılan müdahale sırasında ise bebeğin kafası koptu. Bunun üzerine doktor ve ebeler Hatice Abo’yu acilen sezaryene alarak bebeğin vücudunu diğer kısmını ameliyatla çıkardı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Hatice ve Bahattin Abo çifti, olay üzerine şoke olurken, doğumu gerçekleştiren doktor Nihat İnan hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bebeğin cesedi de Adli Tıp Kurumu’na gönderilerek inceleme yapıldı. Yapılan inceleme sonrası verilen raporda, olayın normal olduğu, bu tür vakaların olabileceği belirtildi. Rapor üzerine de Van Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturmaya gerek olmadığını belirterek takipsizlik kararı verdi.

İTİRAZ EDİLDİ

Savcılığın kararına ailenin avukatı Şakir Arslan itiraz etti. Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz eden Avukat Arslan, "Savcılık sadece Adli Tıp Kurumu’nun raporuna göre karar verdi. Biz bu karar sonrası itirazımızı yaptık. Sulh Ceza Mahkemesi savcılığın kararını bozarsa yeniden soruşturma başalatılacak. Eğer bozmasza dosya kapanacak" dedi. Bu arada Hatice Abo, bu olaydan sonra tekrar hamile kaldı ve 3 ay önce ikinci kız çocuğunu dünyaya getirdi.

KAYNAK; HABER 7