VAN’DA ARAPÇA BİLGİ YARIŞMASI - VAN HABERLERİ

VAN’DA ARAPÇA BİLGİ YARIŞMASI - VAN HABERLERİ
Van’da İmam Hatip Liseleri arası “6. Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışması” düzenlendi.
Merkez Anadolu İmam Hatip Liseleri konferans salonunda düzenlenen yarışmaya İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, okul müdürleri, öğrenciler ve öğrenci velileri katıldı. Yoğun katılımın olduğu yarışmada; Arapça şiirler, sinevizyon gösterileri ve metin hazırlama sunuldu. Programda bir konuşma yapan Said Nursi Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Dilaver Dindar, “Böyle bir etkinliğin düzenlenmesinde özellikle memnuniyetimi belirtmek isterim. Zira İmam Hatip Liseleri’nde öğrencilerimizin pozitifliğiyle beraber dini ilimleri öğrenmektedirler. Dini öğrenmeleri olmazsa olmazlarından biride Arapça dilini öğrenmeleri.

Arapça dilini öğrenmeden diğer dil ilimleri öğrenmek mümkün değildir. Kur’an-ı Kerim’in dili olması hasebiyle Arapça Araplar dışında diğer diller içinde önemli ve öğrenilmesi gereken bir dildir. Bu nedenle burada 6.’ncısı düzenlenen Arapça yarışmaları gençlerimizin Arapça öğrenmesi bakımından önemlidir. Şu anda Türkiye genelinde bütün il merkezlerinde eş zamanlı olarak yapılan Arapça yarışmalarına Türkiye genelinde 81 ilden 805 İmam Hatip Lisesi başvurusu bulundu. Elemelerin toplamında 21 bin 512 öğrenci katıldığı yarışmalar.

Liseler arasında 4 kategoriden gerçekleşecektir. Bilgi yarışması kategorisinde 650, şiir dalında 681, metin canlandırma yarışmasında ise 349 olacaktır. Yarışmalar sürecinde emek veren ve yarışan öğrencileri bu zorlu maratona hazırlayan bütün öğretmenleri tebrik ediyor, yarışmaya katılan bütün öğrencilere başarılar diliyorum’’dedi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlileri jüri koltuklarında yer alırken, yarışmaya katılımın yoğun olması yarışmacı öğrencileri heyecanlandırdı. 16 İmam Hatip Lisesi'nin katıldığı ve Arapça soruların sorulduğu bilgi yarışmasında 80 puanla Erciş Anadolu İmam Hatip Lisesi birinci oldu. Erciş Anadolu İmam Hatip Lisesi, 2 Mayıs'ta Mardin ilinde yapılacak olan bölge birinciliği için Van’ı temsil edecek.