VAN’DA ANADİL GÜNÜ KUTLAMASI - VAN HABERLERİ

VAN’DA ANADİL GÜNÜ KUTLAMASI - VAN HABERLERİ
Van Büyükşehir Belediyesi Rojin Kadın Yaşam Merkezi’nde 21 Şubat Dünya Anadil Günü nedeniyle bir etkinlik düzenlendi.
Van Büyükşehir Belediyesi Rojin Kadın Yaşam Merkezi’ndeki çocuklar için oluşturulan sınıfta Kürtçe dil eğitimi verilerek etkinlikler yapılıyor. 21 Şubat Dünya Anadil Günü nedeniyle etkinlik düzenleyen çocuklar, Kürtçe şarkılar söylediler. Burada konuşan Kürt Dili Eğitmeni Behice Erbağa, 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nü kutladıklarını ifade ederek, "Anneler kutsal oldukları için dilimizi bugüne kadar getirdiler. Aksi takdirde dilimiz şimdiye kadar sindirilmiş olacaktı. Dil kutsaldır. Kendi milletine, onuruna sahip çıkanların dil üzerinde de durması gerekiyor.

Bu rol annelerindir. Sistem evimizin içine bile girmiş durumdadır. Ama biz sistemin bizi etkisi altına almasına müsaade etmemeliyiz. Sistem bir milletin kültür ve dilini etki altına alarak, yasaklayarak elinden alırsa her şeyini elinden almış olur. Bunun için annelerimizin omuzlarında büyük bir yük var. Umut ediyoruz ki anneler bundan sonra bu konuya bu zihniyetle yaklaşırlar. Anadilimizi evde, sokakta, çarşıda her yerde konuşalım" dedi.

Yapılan konuşmanın ardından çocuklar söyledikleri Kürtçe şarkılar eşliğinde halaylar çekti. Etkinliğin ardından Kadın Politikaları Daire Başkanı Sevgi Özdinç, çocuklara Kürtçe hikâye kitapları hediye etti.