VAN’DA 21 ŞUBAT DÜNYA TURİST REHBERLERİ GÜNÜ - VAN HABERLERİ

VAN’DA 21 ŞUBAT DÜNYA TURİST REHBERLERİ GÜNÜ - VAN HABERLERİ
21 Şubat Dünya Rehberler Günü, tüm Türkiye’de olduğu gibi, Van’da da yankı buldu. Turizm camiasının lokomotifi konumunda olan rehberlerin bu anlamlı gününde rehber camiasına tebrik mesajları geliyor.
Rehberler Günü ile ilgili ilk açıklama Van İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ’dan geldi. Aktuğ “Turizminin daha etkin ve sürdürülebilir olması için çevre, kültür ve tarih değerlerinin korunması, bu değerlere sahip çıkılması ve daha iyi anlatılabilmesi için turist rehberlerine önemli görevler düşüyor. Bizlere de bu anlama bazı sorumluluklar düşmekte.

Rehberlerin daha iyi şartlarda, verimli ve etkin bir şekilde mesleklerini icra etmeleri, hukuki anlamda sahip oldukları hakların korunması ve menfaatlerinin gözetilmesi en büyük hassasiyetlerimizden biridir. Van’ın geleceği turizmde diyorsak, bu geleceğin hiç şüphesiz en önemli aktörleri rehberler olacaktır. Van’ın tanıtımı ve doğru bir şekilde anlatılması için donanımlı, sorumluluk sahibi rehberlere ihtiyacımız var, ilimiz rehberlerinin bu konudaki yeterliliklerine de sonuna kadar güveniyorum” dedi.

21 Şubat Dünya Rehberler Günü ile ilgili bir diğer açıklama da YYÜ Rektörü Prof.Dr. Peyami Battal’dan geldi. 1995 yılından bu yana Van’da rehber yetiştiren ilk ve tek eğitim kurumu olduklarına dikkat çeken Rektör Battal, üniversite bünyesinde yetişen turist rehberlerinin bugün Anadolu’nun dört bir yanında görev yaptığını ve ülke tanıtımına katkı sunduğunu belirtti.

Rektör Battal, “Bizim üniversitemizin turizme bakış açısı herkesçe malum. Bizler bu ilin lokomotif sektörü olarak turizmi önemsiyor ve buna dair ciddi çalışmalar yapıyoruz. Turizm çalıştayı, turizm eylem planları yaparken bir taraftan da bu camiaya hizmet edecek kalifiye elemanları yani rehberleri de üst düzey bir eğitim programıyla mezun ederek kazandırıyoruz.

Hazırlık sınıfında iyi düzeyde İngilizce ile geçen öğrencilerimiz iki yıllık ön lisans eğitimi ile tam donanımlı bir şekilde mesleğe hazır oluyor. YYÜ olarak dün olduğu gibi bugün ve yarın da Profesyonel Turist Rehberi yetiştirmeye, Türkiye’nin ve özelde sevdamız olan bu şehrin turizmine hizmet edeceğiz, Rehberlerimizin, rehber adayı öğrencilerimin bu anlamlı gününü kalbi duygularıma kutluyorum”
diye konuştu.