VAN VALİLİĞİ'NDEN KONTEYNER SINIF YALANLAMASI (VAN HABER)

VAN VALİLİĞİ'NDEN KONTEYNER SINIF YALANLAMASI (VAN HABER)
Valilik'ten Konterner Sınıf'la ilgili yapılan bir haberle ilgili yalanlama geldi.
Van Valiliği, bazı basın ve yayın organlarında Tuşba ilçesindeki Yavuz Selim İlköğretim Okulu’nda konteynerlerde eğitim öğretime devam edildiğine ilişkin gerçek dışı haber ve görüntüler yayımlandığını bildirdi.


Van Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, Van’ın 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde iki depremin yıkıcı tesirini yaşadığı belirtildi. Açıklamada, bu afette; konutlar, iş yerleri, kent altyapıları, eğitim kurumları, sağlık tesisleri ve diğer kamu hizmet şebekelerinin önemli ölçüde zarar gördüğü belirtilerek şöyle denildi: "Bu çerçevede 66 okulumuz '932 dersliğimiz' kullanılamaz hale gelmiştir. Deprem sonrasında 242 okul '3 bin 379 derslik' yeniden yapılarak halkımızın ve öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Dersliklerin yapımına ülkemizin her yanından hayırseverlerin de çok ciddi katkıları alınmıştır.
 

Gerek Van genel bütçe kaynaklarıyla destekleyen cumhuriyet hükümetimize ve gerek hayırseverlerimize içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Haberlere konu olan konteyner derslikleri ilk yarı yılın sonuna kadar kullanılmış, bilahare ortaokul öğrencileri tadilatı tamamlanan İskele Ortaokulundaki dersliklere ve ilkokul öğrencileri de bahçesinde konteyner sınıf hizmeti verilen Yavuz Selim İlkokulu’na yönlendirilmiştir. 2014-2015 eğitim öğretim yılının ikinci sömestrinden itibaren ilimizde konteyner sınıflarda ders veren okul kalmamıştır. Bu nedenle geçmiş görüntüler ve bilgiler üzerinden yapılan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.”