Van Gölü'nde Zorlu ve Zevkli Balık Avı

Van Gölü'nde Zorlu ve Zevkli Balık Avı
Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı Sarıkum köyünde balıkçılık yapan Allahverdi ailesi, her gün Van Gölü’ne açılarak tuttukları balıkları satarak geçiniyorlar.
Bitlis’e yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan ve Van Gölü kıyısındaki 50 haneli Sarıkum köyünün büyük çoğunluğu geçimini balıkçılıkla sürdürüyor. Sabahın erken saatlerinde teknelerine binen köylüler, uzun uğraşlar sonucu avladıkları balıkları köyün sahilinde bekleyen balıkçılara toptan olarak satarak geçimlerini sağlıyorlar. 4 teknenin bulunduğu köyde yaklaşık 20 kişi balıkçılık yaparak ailelerine destek oluyor. Sabah saat 07.00’de Van Gölü’ne teknesi ile açılan Maşallah Allahverdi, çocukları Ümit ve Yunus ile birlikte her gün balık avlıyor. Günlük 200 ile 500 kilo arasında tuttukları balıkları kıyıda bekleyen toptancılara satan ve her gün bu işi severek yaptıklarını belirten baba Maşallah Allahverdi, “Hem çocuklarımızın geçimini sağlıyoruz hem de eğlenceli bir iş yapıyoruz” dedi.


Karadeniz’den aldıkları eski bir tekne ile başladıkları balıkçılık işini 2 kardeşi ve çocukları ile birlikte sürdürdüklerini belirten Allahverdi, geçimlerini de bu yolla temin ettiklerini anlattı. Tekne üzerinde hem ağını çekip hem de gazetecilere açıklama yapan Maşallah Allahverdi, “Bizim köyde arazimiz yok. Yıllarca çobanlık yaptık. 23 yıl önce Trabzon’dan bin 500 TL’ye bir tekne aldım. Taksitli olarak ödeyeceğimiz teknenin parasını bir gecede çıkan balıkları satarak tek seferde ödedik. O günden sonra da balıkçılık yapmaya başladık” diye konuştu.


Tek sorunlarının köyde yanaşacakları bir iskelenin olmadığını belirten Ümit Allahverdi ise, “Yaklaşık 15 yıldır Van Gölü’nde balıkçılık yapıyoruz. Av mevsimi başladığında açılıp, günlük ne tutarsak kıyıda bekleyen toptancılara kilosunu 1,5 TL’den satıyoruz. Ekmeğimizi bu şekilde kazanıyoruz. Zorlu olsa da zevkli bir iş. Fırtınalı günlerde ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Bu konuda taleplerimiz oldu, ancak çözüme kavuşturulmadı. Özellikle kış aylarında teknelerimiz alabora oluyor. Bu şekilde çok zarar ediyoruz. Bu aylarda kazandığımızı teknelerimizin onarımına harcıyoruz. Yetkililerden bizlere iskele yapmalarını istiyoruz” dedi.


Bir taraftan balıkları çeken bir taraftan da konuşan Ümit Allahverdi, “Günün sonunda kıyıya yanaştığımızda bizleri bekleyen balık toptancılarına tuttuğumuz balıkları veriyoruz. Ardından bir sonraki güne hazırlıklarımızı yapıyoruz. 15 Nisan’a kadar avlanıp, daha sonra da ağlarımızı toplayarak bir sonraki av dönemini bekleriz” şeklinde konuştu.