Van'da 11 Ocak'ta çıkan olaylarda son durum son gelişmeler

Van'da 11 Ocak'ta çıkan olaylarda son durum son gelişmeler
Van'da 11 Ocak'ta çıkan olaylarda son durum son gelişmeler..Van'nın Edremit ilçesinde dün düzenlenen operasyon sonrası 12 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından bugün düzenlenmek istenen yürüyüşe polis izin vermedi ve sert şekilde müdahale etti.Ardından olaylar çıktı.
 Van'da 11 Ocak'ta çıkan olaylarda son durum son gelişmeler..Van'nın Edremit ilçesinde dün düzenlenen operasyon sonrası 12 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından bugün düzenlenmek istenen yürüyüşe polis izin vermedi ve sert şekilde müdahale etti.Ardından olaylar çıktı.

HDP Van İl binası önünde toplanan kitle polisin yürüyüşe izin vermemesi üzerine caddeyi trafiğe kapatarak oturma eylemi yaptı. Oturma eylemine HDP Van İl Eş Başkanı Veysi Dilekçi, DBP Van İl Eş Başkanı Caziye Duman,  HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya, HDP-DBP İl ve İlçe Örgütleri, Barış Anneleri Meclisi ve KJA aktivistleri katıldı.

Oturma eyleminin yapıldığı sırada polis 3 kez anons yaptı ve kitleye müdahale edeceğini bildirdi. Kitle oturma eyleminde ısrar edince polis kitleye biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.Müdahale sırasında HDP Van milletvekili Lezgin Botan dahil çok sayıda kişi yaralandı. Polis onlarca kişiyi gözaltına aldı.

Alınan bilgilere göre, olay, Mustafa Cengiz İlkokulu’na saat 19.30 sıralarında gelen yüzü maskeli kimliği belirsiz kişi ve kişilerce okulun anasınıfı ve bazı bölümlerine molotofkokteyli saldırı düzenlendi. Saldırı sonucu çıkan yangında okulun çeşitli bölümleri zarar görürken, yapılan müdahale sonucu yangın kısa sürede kontrol altına alındı. 

Öte yandan, aynı saatlerde Bostaniçi Mahallesi’nde bulunan Erek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne de bir saldırı gerçekleştirildi. Okulun sadece Atatürk köşesine atılan molotofkokteylinin alev alması sonucu çıkan yangında da hasar oluştu. Olay ile ilgili soruşturma devam ederken, okulların onarımı için de çalışma başlatıldı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Van Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kirekin, “Dün akşam saat 19.30 sıralarında yüzü maskeli kişiler veya kişilerce Edremit ilçemize bağlı Mustafa Cengiz İlkokulu’na yönelik bir saldırı gerçekleşmiştir. Okulun arka tarafındaki tüm camlar kırılmış durumda. Çok sayıda taş ve beton yığınlarıyla okulun dış cephesine zarar verilmiş. Okulun camı kırılarak içeriye molotofkokteyli atılmış, anasınıfı şu an kullanılamaz durumda. Okulun birinci katı duman isi ile kaplamış. Bu nedenle tahrip edilen anasınıfında öğrenciler öğrenim görememektedir. Okulun yapımı ve onarımı için müdürlüğümüzce çalışma başlatılmıştır. Öte yandan aynı saatlerde Bostaniçi Mahallesi’nde bulunan Erek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemize de bir molotoflu saldırıda bulunulmuş ve Atatürk köşesi yakılmış durumda. Bu okulumuzda da gerekli çalışmalar başlatılmıştır” dedi.
 
VAN VALİLİĞİ İSE AÇIKLAMASINDA ŞÖYLE DEDİ: 
İlimiz Edremit ilçesinde bulunan Mustafa Cengiz İlkokulu’na, 10/01/2016 tarihinde saat 19.30 sularında, İpekyolu ilçesinde bulunan Erek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ise 11/01/2016 günü sabah saatlerinde kimliği belirsiz kişilerce molotof kokteyli ile saldırılar gerçekleştirilmiştir.

Mustafa Cengiz İlkokulu’na yönelik saldırıda, okulun camları kırılmış ve anasınıfı molotof kokteyli ile yakılarak kullanılmaz hale getirilmiştir. Çıkan yangın, okulda bulunan görevli tarafından müdahale edilerek büyümeden söndürülmüştür.

Erek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne yapılan saldırıda ise, okulun camı kırılmak suretiyle içeri giren kişi veya kişilerce okul yakılmak istenmiş fakat amaca ulaşılamamıştır.

 
Olaylarla ilgili tahkikat sürdürülmektedir.

Dün Edremit'te çıkan çatışmayı protesto eylemine polis sert müdahalede bulundu. HDP Van İl Başkanlığı önünde toplanan yüzlerce kişiye polis müdahale etti. Grubun arasında bulunan HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Hastanede müşade altına alınan Botan'ın durumunun iyiye gittiği belirtildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir