VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN İDDİALI PROJELER - VAN HABERLERİ

VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN İDDİALI PROJELER - VAN HABERLERİ
Van Büyükşehir Belediyesi 2015 yılında yapacağı çalışmaları açıkladı. Van Büyükşehir Belediyesi, 2015 yılında yapacağı çalışmaları halka açıkladı. İçerisinde altyapı, üstyapı, sosyal donatı alanları, parklar, sağlık, kırsal çalışmalar, sosyal, kültürel, kadın, gençlik ve dezavantajlılara yönelik 10 başlık altında 50 proje açıklayan Van Büyükşehir Belediyesi, 2015 yılında kentin her alanında çalışmalar yapacak.
Töre, 2014 yılında yapılan çalışmaları aktardı

İlk olarak Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sedat Töre, belediyenin 2014 yılında yaptığı çalışmalar ve 2015 yılında belediyenin yapacağı çalışmaları açıkladı. Van Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında 12 ilçede 528 kilometre yol, 491 kilometre arazi yolu ve 969 kilometre reglaj çalışması yaptığını açıklayan Töre, Karla mücadele çalışmaları için 12 milyon TL'nin harcandığını belirtti. Töre, 2014 yılında 8 kilometre yeni yol, tasfiye ve reglaj edilen yol miktarının 1490 kilometre, yapılan stabilize yol çalışmasının 528 kilometre, 1870 kilometre yolda ise asfalt yama çalışmasının yapıldığını söyledi.

Töre: Belediyemiz Kobanê için seferber oldu

Büyükşehir Belediyesinin 2014 yılında 30 bin fidan dikimi yaptığını, yine belediyenin en vizyon projesi olan Fidanlık Projesinin ilk etabını tamamlandığını aktaran Töre, yine yıl içerisinde 12 bin adet ağaç dikildiğini aktardı. Ramazan ayı boyunca çadırlarda 30 bin adet yemek dağıtıldığını aktaran Töre, "Suriye’de yaşanan savaştan dolayı Suruç’a gelen Kobanê’li yurttaşlara 17 Eylül 2014 tarihinden itibaren Belediyemizin kurmuş olduğu Aşevinden günlük ortalama 30 bin kişilik yemek çadır kentlere dağıtılmıştır. Ayrıca Suruç’ta ilk üç ayda günlük 8 bin ekmek, son iki ayda ise günlük 20 bin ekmek Belediyemiz bünyesinde kurulan ekmek fabrikasında üretilmiştir" diye konuştu. Töre, Kobanêli yurttaşlar için 1 milyon 100 bin TL, aş evleri için ise 637 bin TL harcandığını söyledi. Belediyenin kent ulaşımı izin önemli bir hamle yaparak 32 adet otobüs aldığını, 2015 yılı içerisinde de 12 adet daha otobüsün alınacağını söyleyen Töre daha sonra belediyenin 2015 yılında yapacağı projeleri açıkladı. 

VAN 2015 YILINDA YAPILACAK ÇALIŞMALAR

1-ASFALT-YOL-STABİLİZE, KÖPRÜ, MENFEZ


Büyükşehir Belediyesi, 2015 yılı içerisinde 10 km yeni yol, 338 km stabilize yol, 402 km sathi kaplama asfalt, toplamda ise 553 km asfalt yapılacak. Belediye ayrıca 40 adet köprü ve 500 adet menfez yapacak. Belediye ayrıca 39 milyon TL'yi sanat yapılarında kullanacak. 2500 kilometre yolda stabilize ve bakım onarım da yapılacaktır.

2-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HİZMET BİNASI

Bir yıl önce temelleri atılan hizmet binası tamamlanarak hizmete geçecek. 30 bin m2 toplam kapalı alanda tüm belediye birimlerinin içerisinde yer aldığı büyük bir kompleks konumunda.

3- OTOPARKLAR

Kentin trafik sorununu çözmek amacıyla belediyemiz tarafından 2015 yılı içerisinde çok katlı ve normal otoparklar yaparak, halkın hizmetine sunulacak.

4-HALK PLAJI

Büyükşehir Belediyesi, karma ve yalnızca kadınlara ait halk plajlarını yaparak, 2015 yılında halkın hizmetine sunacak. Plajların yapımı ile ilgili fizibilite çalışmalarının büyük bir bölümü ise 2014 yılında tamamlandı.

YEŞİL ALAN PARK VE SOSYAL DONATI ALANLARI

1-VAN KENT PARKI

Edremit yolu üzerinde, bölge hastanesi bitişiğinde, 40.000 m2 alan üzerinde yapımına 2014 yılı sonunda başlayıp 2015 yılı Ağustos ayı itibariyle tamamlanacaktır. Alan her yaş grubuna ve engellilerin kullanımına uygun olarak tasarlanmıştır. Bölge hastanesinden gelecek hasta yakınları da dikkate alınarak tüm halkımızın dinlenebileceği çok sayıda oturma mekanları tasarlanmıştır.Aile bireylerinin birlikte, kaliteli zaman geçirebileceği çocuk oyun alanları, spor alanları ve satranç alanları bir arada yapılacaktır. Ayrıca okulların eğitimlerinin bir kısmını yapabileceği eğitim atölyeleri, amfi ve şenlik-festival alanları bulunmaktadır. Alanın merkezinde insanlık anıtı tasarlanmış olup, anıt alanın doğu cephesinde duvar üzerine insan hakları ve çocuk hakları bildirgeleri yazılacaktır. Sağlıklı bir yaşam için, spor alanları düşünülmüş olup tenis kortu,basketbol sahası,fitness alanı ve engelli fitness alanları ile beraber, özellikle halı sahalara alternatif olarak çim futbol sahası çocuk ve gençlerin kullanımına açılacaktır. Bisiklet ve koşu parkuru bulunmaktadır. İki adet süs havuzu tasarlanmıştır. Alanın girişinde 70 araçlık otopark bulunmaktadır

2-KORULUK (PİKNİK ALANI)


Bölge Hastanesinin yan tarafında ve kent parkının bitişiğinde bulunan 25.000 m2’lik alan üzerinde ağaçlandırma ve piknik alanının oluşturulması amacıyla, yürüme yolları, kamelyalar ve aydınlatma sistemi yapılacaktır.

3-FİDANLIK PROJESİ İKİNCE ETABI

Bölgenin en büyük parkı olacak olan Eski Fidanlık Alanı, Vangölü kıyısında yaklaşık 600.000 m² alan üzerinde bölge halkımızın kültürel, sosyal, spor, eğitim, sanatsal üretimler gibi tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek kapasitede tasarlanmıştır. 2015-Nisan ayında yapımına başlanıp 2017 yılında tamamlanacaktır. 2. etap içerisinde:

Kültür Merkezi

Sanat Atölyeleri

Çocuk Destekleme Merkezi

Kadın Destekleme Merkezi

Engelli Rehabilitasyon Merkezi

Kütüphane

Konferans Salonu

Kamp alanları bulunuyor.

4-GÜNEŞ EVİ PROJESİ

Zemin üzerinde iki katlı inşa edilmesi tasarlanan Güneş Ev, tüm enerjisini güneşten alacak. Yirmi altı metrekare foto volataik yüzey ile elektrik enerjisini, yirmi sekiz metrekare güneş toplayıcı alanıyla da sıcak su ve ısınma suyu ihtiyacını karşılaması tasarlanan Güneş Evin, mutfakta yemek pişirmede kullanılacak olan enerji de foseptik çukurlarında elde edilen metan gazından karşılaması tasarlanıyor. Dünya'da 1970'lerde kullanılmaya başlanan yöntemle, evsel attıkların ürettiği gazlar fermante edilerek, yüksek olmayan metan gazı elde ediliyor ve gaz kullanılabilir enerjiye dönüştürülüyor. Ayrıca evdeki soğutma bacalarıyla da yine güneş enerjisinden yararlanarak, yazın soğutma işlemleri için kullanılabiliyor. Evde mutfak, genel tuvalet, banyo gibi mekanların yanında sürdürülebilir tarım (perma kültür) ve ekolojik yaşama dair sergi ve seminer odaları yer alması tasarlanıyor.

5- Edremit Sahil Parkı Projesi

Edremit yolu üzerinde Merit Otel yanında Vangölü kıyısında bulunan 11.000 m² alan üzerinde park yapımına başlanmıştır. Genel olarak insanların dinlenebileceği bir alan olarak tasarlanmış ve manzara hakimiyetine göre oturma alanları konumlandırılmıştır. V.B.B olarak ekolojik anlamda örnek projelerden olan bu alanda, elektrik ihtiyacını karşılamak için Güneş enerjisinden faydalanılacaktır.

6-HOŞAP MAHALLESİ PARKI

İlimiz Gürpınar ilçesi Güzelsu (Hoşap) Mahallesinde 17.000 m2 alan üzerine yapılacak park alanı 2015 yılı içerisinde başlanıp bitirilecektir. Park alanında, piknik alanı, süs havuzları ve çocuk oyun grupları gibi halkımızın dinlenip vakit geçirebileceği mekanlar tasarlanmıştır.

7-ÖZALP İLÇESİ MERKEZ PARKI


Özalp İlçesinde 40.000 m2 alan üzerine yapılacak park alanı 2015 yılı içerisinde başlanıp bitirilecektir. Park alanında, ağaçlandırma ve piknik alanı, mevcut derenin ıslah edilerek düzenlenmesi ve çocuk oyun grupları gibi halkımızın dinlenip vakit geçirebileceği mekanlar tasarlanmıştır.

8-SARAY İLÇE PARKI

Saray İlçesinde 37.000 m2 alan üzerine yapılacak park alanı 2015 yılı içerisinde başlanıp bitirilecektir. Park alanında, ağaçlandırma ve piknik alanı, biyolojik gölet, oturma alanları ve çocuk oyun alanları gibi halkımızın dinlenip vakit geçirebileceği mekanlar tasarlanmıştır. Park içerisinde ayrıca kültür merkezi de yapılacaktır.

9-AKKÖPRÜ DERESİ PEYZAJ PROJESİ İKİNCİ ETABI

Akköprü Deresi 1. Etap projesi 2012 yılında tamamlanmış olup, devamı niteliğinde olan 2. Etap 2015 yılında başlanıp bitirilecektir. Peyzaj Uygulama Alanı 6.000 m2 olup, aynı zamanda 1. etap alanından İpek Yolu Caddesine kadar tüm derenin ıslah çalışması yapılacaktır. Alanda, Bisiklet Yolu, oturma alanları, süs havuzu, ağaçlandırma ve aydınlatma sistemi tasarlanmıştır

10-KÜLTÜR PARKI KOŞU PARKURU

Yapımı 2012’de tamamlanan Kültür Parkı alanında mevcut bulunan beton zemin üzerine EPDM (Kauçuk) ile yaklaşık 1 km’lik koşu parkuru döşemesi yapılacaktır.

11-AĞAÇ DİKİMİ

Toplam 100.000 adet çeşitli türlerde ağaç alımı yapılmıştır.  Bu ağaçların parklarda, kaldırımlarda, refüjlerde ve mezarlıklarda hem ihtiyaç duyulan yerlere hem de zarar görmüş ağaçların yerine dikimi yapılacaktır.

12-İLÇELERDE ORMANLIK ALANLAR OLUŞTURULACAK

2015 yılı içinde en az 100.000 m² alan üzerinde 4 ilçede ormanlık alanlar kurularak ağaçlandırmaları gerçekleştirilecektir.

TARIMSAL PROJELER

1-Ortak Sürü Projesi

Gürpınar ilçesinde bulanan Sıcaksu ve Aşkan köylerinde 30 çiftçinin faydalanacağı 300 adet norduz koyunu dağılacak.

2-Her Badem çekirdeği bir ağaçtır projesi

Edremit ilçesinde 100 bin, Çaldıran ilçesinde de yine 100 bin hektar alan üzerinde badem çekirdekleri ekilecek ve mahallelilerin tümü projenin paydaşı olacak.

3-Arazinin yollarının açılması projesi

Belediyemiz, 17 araçla, 350 kilometre arazi yolu açarak, çiftçilere bu konuda önemli bir hizmet verecektir.

SOSYAL ÇALIŞMALAR

1-TAZİYE EVLERİ


Mayıs 2015 yılı içerisinde13 ilçede toplam 90 taziye evi yapımı için inşaat malzemesi verilecektir.

- 950 Ton Demir

-3.300 Ton Çimento (66.000 torba)

- 9.000 Adet Çatı Sacı

- 350.000 Adet Briket

Ayrıca 2015 yılı içerisinde İpekyolu İlçesinde 4 mahalleye taziye evi yapılacaktır.

2-ÜCRETSİZ ÇORBA DAĞITIM PROJESİ


Aşevi projesi, ilimiz merkezde 2 noktada faaliyete geçirilecek olan bir projedir. Bunun için 2 adet minibüs alımı yapılmış, çorba dağıtımı için iç ve dış projeye uygun olarak dizayn edilerek kullanıma hazır hale getirilmiştir.Proje kısa bir süre sonra başlayacaktır.

3- ‘Kreş ve Gündüz Bakımevi’

Belediyemiz tarafından İlimiz Merkez Şabaniye Mahallesinde Kreş ve Gündüz Bakımevi projesi hayata geçirilmiş, kreş amaçlı kullanılmak üzere uygun bulunan müstakil 4 katlı mesken olarak kullanılan yer kiralanmış, gerekli tadilat ve düzenleme işi devam etmektedir.

4-‘Yaşama İlk Adım’ Projesi


Belediyemizce ‘Yaşama İlk Adım’ projesi adı altında ilimiz Kadı Doğum Hastanesinin Yeni Doğan Servislerinde dünyaya gelen bebeklerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir çantalık ilk bebek bakım seti (Battaniye, Bez, Zıbın, Pudra, Şampuan, Bebe Yağı, vs.) ailelere hediye edilmiştir. Bu çalışmamız halen devam etmektedir.

5-‘Sokakta Çalışan Çocuklar’ Çalışması

15-16 Ocak tarihlerinde 4 STK temsilcisi ve 35 kişilik gönüllü grupla 09.00-17.00 saatleri arasında kent merkezinde anket çalışması yürütülmüştür. Bu çalışma sonucunda, sokakta çalışan 243 çocuğa ulaşılmıştır. Bu alandaki çalışmalar devam etmektedir.

6-‘İstihdam için Koordinasyon ve Eğitim’ Projesi

Bu proje, Avrupa Birliği ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından  finanse edilmiş olup oniki pilot belediye tarafından yürütülmektedir. Projenin hedefi, hedef belediyelerde TBB'nin denetim ve rehberliğinde istihdam ve sosyal destek hizmetlerinin koordinasyon ile sunulmasına yönelik bir model geliştirmek ve uygulamak suretiyle dezavatajlı bireylerin işgücü piyasasına sürdürülebilir şekilde entegrasyonuna katkı sağlamaktır. Her belediye, 3 farklı hedef grubu belirlemiştir. Belediyemizin hedef grupları; engelliler, şiddet mağduru kadınlar ve madde bağımlılarını kapsamaktadır. Proje kapsamında 1 Haziran 2015 tarihinde iki katlı prefabrik ofisin yapımına başlanacaktır. Proje kapsamında her ay etkinlikler ve eğitimler düzenlenmektedir. Proje 16 Haziran 2016 tarihinde tamamlanacaktır.

7-Çocuk ve Gençlik Merkezi (Kent Merkezinde 1 adet)

Kentimizde gençlerin ve çocukların sosyal-eğitsel ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayacak bir tesise ihtiyacı vardır. Bu nedenle 07-25 yaş  grubu gençlere hitap edecek bir tesisleşme hedeflenmektedir.

8-‘Engelli Dostu Van’ Projesi

Ülkemizde yüzde 12,29 oranında engelli vatandaşımızın olduğu göz önüne alındığında, ilimizde bulunan işyerlerinin giriş-çıkışları ile alışveriş ve işyerleri ortamlarını engelli vatandaşlarımızın kullanabileceği hale getirerek belirli ölçüde sıkıntılarını ortadan kaldırmayı planlamaktayız

9-Engelli Taşıma Araçları

Bedensel Engelli vatandaşlarımızın hastaneye ve resmi kurumlara götürülmeleri amacıyla kullanılmak üzere ‘Engelli Aracı’ tahsis edilmiştir. Aracın içi, vatandaşımızın engelli sandalyesiyle birlikte girebileceği şekilde yaptırılmıştır. Aracımız asansörlü olup vatandaşımız kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan araca binebilmektedir. Ayrıca aracımızda vatandaşlarımıza yardımcı olmak ve onlara daha kolaylık sağlamak amacıyla biri kadın biri de erkek olmak üzere iki refakatçimiz bulunmaktadır

KADINLARA YÖNELİK PROJELER

1-CAM EŞYA İŞLEME VE ÜRETİM ATÖLYESİ

Van İlinde yaşayan kadınların ekonomik ve sosyal yaşama katılımını arttırmak, Maddi karşılığı olmadığından dolayı emeği görülemeyen ve değerli bulunmayan kadın emeğini görünür kılmak ve maddi karşılığını sağlamak amacıyla bu atölye kurulacaktır.

2-SARA VAN KADIN EĞİTİMİ MERKEZİ VE TEKSTİL ATÖLYESİ KURULUMU PROJESİ

Kadınların mesleki eğitim yoluyla yeteneklerinin artırılması, İş yaşamı ve sosyal yaşamda toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin azalmasına katkıda bulunması, Kadınların sosyal ve ekonomik yaşamda güçlendirilmesi, Meslek sahibi olmayan Kadınlara meslek edindirmek için kurulan atölyede çalışmalar devam edecektir.

3-HALI, KİLİM ATÖLYESİ:

Halı, kilim atölyesi içinde kursiyer kadınların iaşe giderlerinin karşılanması konusunda İŞ KUR ile resmi görüşmeler alınmıştır. Haziran ayında 15 kadın kursiyer 2 eğitmen tarafından  6 aylık bir kursta eğitim imkanı bulacaktır. Şu aşamada ise 4 kişilik bir ekiple kemer üretimi gerçekleştirilmektedir.

4-SERAMİK ATÖLYESİ:

Tam donanımıyla hazır halde olan seramik Atölyemiz içinde yine İŞ KUR üzerinden resmi görüşmelerimiz sağlanmıştır.Bu atölyemiz için 4 aylık bir eğitim devresi öngörülmüştür. Atölyede eğitim imkanı bulacak kadın kursiyerlerin sayısı 10 kişi olarak belirlenmiştir.

5-ALO ŞİDDET HATTI

Daha fazla kadına ulaşmak ve destek vermek amacıyla kadınların bize daha hızlı ve rahat iletişime geçmeleri açısından 444 8 065 çok dilli  ‘’ALO ŞİDDET HATTI’’ kurularak 4 personel dahil olmak üzere 7/24 hat hizmeti verilecektir.

SAĞLIK ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ PROJELER

1-SAĞLIK MERKEZİ PROJESİ


Kent halkının sağlık hizmetlerine erişimini sağlamak ve çağdaş koruyucu sağlık hizmeti sunmak için ilimizde 1000 metrekare alan üzerine laboratuar ve röntgen birimlerinin bulunacağı Sağlık Merkezi kurulacaktır.

2-KAN BANKASI VERİ DERLEME PROJESİ

İlimizde acil durum vakalarında kan ihtiyacı halinde Kan bağışçılarının bulunacağı bir veri merkezi oluşturmak ve bu merkez üzerinden ilimizdeki hastalara en kısa sürede kan bağışının yapılmasını sağlamaktır.

3-MOBİL SAĞLIK HİZMETİ

İlimizde ve ilimize bağlı tüm ilçelerde sağlık taramalarının gerçekleştirilmesi için tam donanımlı bir mobil sağlık aracı alınacaktır. Mobil Sağlık aracı hizmetiyle röntgen çekimleri, EKG çekimi, kan ve idrar tetkikleri, odiyometri birimi vb. hizmetler sunulacaktır.

4-HAYVAN SAĞLIĞI MERKEZİ (BAKIM EVİ) PROJESİ

Sokak hayvanlarının kısırlaştırma, aşı, muayene, tedavi ve sahiplendirme çalışmalarının yürütülmesi için 14000 metrekare alana 100 hayvan kapasiteli Sıhke Gölü kenarında Hayvan Bakım Evi yapılacaktır.

5-SOKAK HAYVANLARI BESLENME ODAĞI PROJESİ

Kent içinde 25 belirlenecek 25 muhtelif yere sokak hayvanlarının beslenme (su, gıda vb.) ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Beslenme Odakları oluşturulacaktır.

6-VEKTÖR İLAÇ UYGULAMA MERKEZİ PROJESİ

Her yıl Vektörlerle mücadele kapsamında alınan Halk ve Çevre Sağlığı ilaçlarının düzenli bir şekilde depolanmasının, uygulama aşamasında İş Sağlığı ve Güvenliğinin sağlanması için 200 metrekare kapalı alan üzerine “Vektör İlaç Uygulama Merkezi” kurulacaktır.

ULAŞIM PROJELERİ

1-YENİ OTOBÜS ALIMLARI


Kentimizde yaşanan ulaşım sorununun çözümü için ilk etapta 32 adet 12 metrelik otobüs alımı gerçekleştirilerek halkımızın hizmetine sunuldu. Bu yıl içerisinde 12 adet 9.5 metrelik otobüs alımı da gerçekleştirilmiş olup, Mayıs ayı başında hizmete alınacaktır. Ayrıca, Havaalanı-Kent merkezi arasında toplu ulaşım da yine sağlanacaktır.

2-AKILLI BİLET, AKILLI DURAKLAR SİSTEMİ

Sistem, 108 adet Özel Halk Otobüsü ile belediyenin yeni aldığı otobüslere kurulacaktır. Sistem Kapsamında; GPRS Araç Takip Sistemi ve Araç içi kamera izleme sistemi ile Akıllı Durak uygulaması yapılacak. Yine sistemin yerleştirildiği araçlarda yurttaşlar, artık akıllı bilet sistemini kullanacak.

3-DENİZ ULAŞIMI

Belediyemiz karayoluna alternatif, çevreye duyarlı bir ulaşım sistemi olan deniz ulaşım faaliyetini 2015 yılı içerisinde Edremit-Üniversite arasında gerçekleştirmeye başlayacak.

4-ULAŞIM MASTER PLANI

Belediyemiz, 2015 yılında ulaşım master planı çalışmalarına başlayarak, ulaşım altyapı çalışmaları sonucu elde edilen veriler doğrultusunda kentiçi planlarını yapacak.

5-İLÇE OTOGARLARI

Kentin kuzey ve güney kesimlerinde iki adet ilçe otogarı yapılarak, halkın hizmetine sunulacak. Bu yapılarla birlikte ilçelerden gelen otobüsler kent merkezine giremeyecek.

DİĞER PROJELER

1-VAN MERKEZ TOPTANCI SEBZE HALİNİN YER TEMİNİ VE PROJELENDİRİLMESİ TAMAMLANACAK

2-YENİ ŞEHİRLER ARASI OTÜBÜS TERMİNALİNİN YER TEMİNİ PROJE VE İHALE ÇALIŞMALARI BAŞLAYACAK

3-ERCİŞ İLÇE OTÜBÜS TERMİNALİ MAYIS AYINDA HİZMETE ALINACAK

4-ÖZALP VE BAŞKALE MEZBAHANELERİ FAALİYETE ALINACAK

5-GEVAŞ İLÇEMİZDE YENİ BİR MEZBAHANE YAPILACAK

6- 2014 YILINDA BAŞLANAN ERÇİŞ MEZBAHANESİ TAMAMLANACAK

VASKİ'NİN 2015 YILINDA YAPACAĞI ÇALIŞMALAR

2015 yılı içerisinde yapılacak olan çalışmaları açıklayan VASKİ, Bahçesaray ilçesinde 20 mahallenin içme suyu deposunun onarılacağını ve 4 yeni su deposunun yapılacağını ve ilçe merkezinde5 kilometrekanalizasyon hattının yapılacağı ve atık su arıtma tesisinin proje yapımına başlandığını açıkladı. Başkale’de ise 7 adet su deposu, 35 adet depo onarımı ve 11 adet kaptaj, 12 mahallede ise sondaj çalışmasının yapılacağı belirtildi. Çaldıran ilçesinde ise Kaz Gölü mevki terfi binası, bin metre küp su deposu ve çevre düzenlemesi yapılacak. Çatak’ta ise VASKİ 2015 yılında, 10 bin kişilik atık su arıtma tesisi, 24 mahallede su deposu onarımı yapılacak.

Van’ın turizm merkezlerinden biri olan Edremit’te ise VASKİ bu yıl10 kilometrekanalizasyon, 9 adet su depo onarımı 56 bin845 metreisale hattı ve son olarak 12 adet su deposu yapılacak. Van’ın ve Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olan Erciş’te ise, 37 adet su deposu onarımı, 10 mahallede sondaj çalışması, 46 bin metre kanalizasyon hattı yapılacak. Gevaş’ta ise VASKİ tarafından 18 adet su deposu onarımı yapılacak. Gürpınar’da 20 bin66 metreiçme suyu, 42 adet depo onarımı, 6 mahallede su sondajı yapım işi yapılacak. Van’ın önemli ilçelerinden biri olan İpekyolu ilçesinde ise6 kilometrekanalizasyon hattı yapımı ve mahallerde içme suyu sondaj yapım işi yapılacak. Muradiye’de ise 7 bin386 metreiçme suyu hattı, 29 adet depo onarımı yapılacak.

Özalp ve Saray’da yeni su sondaj, depo onarımı ve kanalizasyon hattı işleri yapılacak. VASKİ son olarak Tuşba ilçesinde 12 mahallede 23 bin272 metreiçme suyu hattı, 23 mahallede su deposu onarımı ve 4 sondaj yapım işi yapacak.12 kilometrekanalizasyon hattına başlayan VASKİ 2015 yılı hedeflenen bilançoda 267 bin549 metreiçme suyu, 180 bin metre kanalizasyon 43 adet sondaj, 391 adet depo onarımı ve 4 adet arıtma tesisi olarak açıkladı.