VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KADIN KURULU OLUŞTURULDU - VAN HABERLERİ

VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KADIN KURULU OLUŞTURULDU - VAN HABERLERİ
Van Büyükşehir Belediyesi, kadın özgürlükçü paradigması çerçevesinde belediye çalışmalarında kadın bakış açısı geliştirmek, belediye çalışanı kadınların, sosyal, kültürel ve her alandaki sorunlarını tartışmak ve çözüm yolları geliştirmek amacıyla ‘Kadın Kurulu’ oluşturuldu.
Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban, belediye kadın çalışanları ile bir araya geldi. Nuda Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıya belediyenin tüm kadın çalışanları katıldı. Seçimlerden önce konuşan Eş Başkan Çoban, toplumun yarısından fazlasını oluşturan kadınların yaşamın hiçbir alanında bu orana sahip bir temsiliyetlerinin olmadığını söyledi. Bu eşitsizliği gidermek için yaptıkları çalışmalara ilişkin bazen eleştirilerin olduğunu aktaran Çoban, belediye olarak bazı uygulamalar geliştirdiklerini ve kadınların toplumdaki eşitlik ilkesine denk gelecek bir alan açtıklarını söyledi. Bunu kadınlarla birlikte başaracaklarının altını çizen Çoban, temsiliyet oranının arttırılması ve bu oranın korunması gerektiğine işaret etti. Kadınların yerine erkeklerin değil, kendilerinin karar sahibi olması gerektiğini ifade eden Çoban, kadınların kendi haklarını koruyabilecek güce sahip olduğunu söyledi.

Önceki gün Çaldıran'da bir kadının intihar ettiğini söyleyen Çoban, "Buna çok üzülüyoruz. Ama sadece üzülmek yetmiyor. Ülkemizde yaşanan kadın intiharları, kadına yönelik şiddet sonucu ölüm oranları, dünyada dikkat çeken bir noktaya gelmiştir. Artık sadece üzülmenin yetmediğini, çözüm aramak gerektiğini, çözüm noktasında kadınlara rol verilmesi, kadınların çalınan rollerinin de iade edilmesi gerektiği kanaati gelişmek durumundadır. Bu da ancak pratik uygulamalarla olabilir. Siyasetçilerin bu konu ile ilgili teorik ifadeleri artık bir çözüme dönüşmüyor. Bunun için pratik uygulamalara geçilmesi gerekiyor" dedi.

Türkiye'de ilk kez DBP'li belediyelerde kadın erkek eşitliği uygulamasına geçmeye dönük politikalar geliştirdiklerini dile getiren Çoban, eş başkanlık sisteminin bunun önemli örneklerinden biri olduğunu söyledi.Kadınlara; "Yetiştiren biziz, büyüten biziz, öğreten biziz, çözüm gücü de biziz" diye seslenen Çoban, tüm sorunların çözüm gücünün kadınlar olduğunu söyledi. Çoban, oluşturulan kadın kurulunun da buna 'dur’ deme noktası olacağını söyledi. Oluşturulan kadın kurulunun uygulamalarda kolaylık sağlayan, eş başkanlık sistemini de besleyen ve denetleyen bir kurul olacağının altını çizen Çoban, kurulun en önemli görevinin ise seçilmiş ile atanmış arasındaki dengeyi eşitlemek olacağını ifade etti.

Yapılan konuşmanın ardından birimlerden seçilen 9 kadın oy birliği ile 'Van Büyükşehir Belediyesi Kadın Kurulu'na seçildi.