TAŞYAPAN'DAN REHİNE KRİZİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA - VAN HABERLERİ

TAŞYAPAN'DAN REHİNE KRİZİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA - VAN HABERLERİ
Van Valisi İbrahim Taşyapan, rehine kriziyle ilgili yaptığı açıklamada, olayın kendilerini sevindiren tarafının hiç kimsenin burnunun kanamadan çözülmesi olduğunu söyledi.
Katıldığı bir iş yerinin açılışında gazetecilerin rehine kriziyle ilgili sorularını cevaplayan Vali İbrahim Taşyapan, “Akşam saatlerinde ilimizdeki bir banka şubemize, bir vatandaşımız silahlı olarak geliyor ve oradaki güvenlik görevlisini etkisiz hale getirerek içerideki personeli de rehin almak suretiyle bir takım taleplerde bulundu. Olayın başından sonuna kadar güvenlik kuvvetleri sabırla üzerinde durarak gerekli tedbirleri aldı. Arkasından eylemcinin kimliğinin tespiti için çalışma yaptık. Bu da 2-3 saat sürdü. Bir takım talepleri oldu. O taleplerini, içerideki rehinelerin sağlık durumlarını göz önünde tutarak karşılamaya çalıştık. Kimliği tespit ettikten sonra da değişik bağlantılarla irtibata geçerek ikna etme metodunu kullandık" dedi. Zanlının bir takım problemi olan Vanlı bir hemşehrileri olduğunu anlatan Taşyapan, şunları söyledi:

"Dolayısıyla eylemi biraz sürdü. İçerideki rehineler bankanın çalışanlarıydı, 10 kişi vardı içeride. Sonra bir kişiyi serbest bıraktı. Onun kanalıyla bir takım taleplerde bulundu. Onları yerine getirdik. Bir takım yerine getiremeyeceğimiz talepleri vardı. Onları kendisiyle konuşarak en son gece saat 02.00 sularında da bizzat Emniyet Müdürümüz Mahmut Karaaslan da kendisiyle irtibat kurarak, konuşarak ikna etmesi yoluyla eyleminden vazgeçti.

Ne kendisinin ne de bankada bulunan çalışanlar hiçbir şekilde bir sorunla karşılaşmadı. Bir can kaybı, bir yaralanma olmadan eylem sona erdi. Bizim açımızdan en güzel tarafı budur. Güvenlik birimlerimiz, bizzat emniyet müdürümüz ve polislerimiz gayet güzel bir şekilde hem yanlarında psikolog da bulundurarak irtibat kurdu. Hiçbir can kaybı olmaması için de elinden gelen sabrı ve gayreti gösterdiler.

Ben gösterdikleri iyi bir yönetim için de Emniyet Müdürümüz Mahmut Karaaslan ve bütün güvenlik birimlerini tebrik ediyorum. Tabii ki olay adli bir olaydır. Bundan sonra adli takip devam etmektedir. İlgili adli makamlara teslim edildi. Bundan sonra konu adliye konusu olduğu için çok fazla detaya veya kişiyi rencide edecek boyutlardaki şeyleri söylemek doğru değildir.”