SGK İL MÜDÜRÜ YÜCE’DEN ‘DOLANDIRICILIK’ UYARISI - VAN HABERLERİ

SGK İL MÜDÜRÜ YÜCE’DEN ‘DOLANDIRICILIK’ UYARISI - VAN HABERLERİ
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Van İl Müdürü Mehmet Yüce, son zamanlarda SGK ismini kullanarak dolandırıcılık yapıldığını ve bu konuda vatandaşların dikkatli olmasını istedi.
İHA muhabirine açıklamalarda bulunan SGK Van İl Müdürü Mehmet Yüce, son zamanlarda bazı kişilerin kurumun adını kullanarak vatandaşları aradıklarını ve para talep ettiklerini söyledi. Yüce, “Bazı kişiler son zamanda kurumumuzun adını vererek vatandaşları arayıp sağlık sigorta prim borçlarını silmek için verdikleri banka hesabına belirli miktarlarda para yatırmalarını istedikleri ve bu şekilde vatandaşlarımızı dolandırmaya yönelik teşebbüste bulundukları tespit edilmiş olup, konu hakkında kurumumuzca bu konu hakkında açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Bilindiği üzere 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 92. Maddesi uyarınca ülkemizde yaşayanlardan herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayanlar, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmıştır. Bu kapsamda tescil edilen vatandaşlarımızın yapmış olduğu gelir testi başvurusu sonucunda aile içinde kişi başına düşen aylık geliri tespit edilmekte ve ödemeleri gereken genel sağlık sigortası primleri vatandaşlarımıza posta yoluyla bildirilmektedir.

Ödemeler, kurumumuz ile anlaşmalı bankalara, PTT şubelerine ve kurumumuz web sayfası üzerinde kredi kartı ile yapılabilmektedir. Ayrıca zorunlu genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu durumunu öğrenmek isteyen vatandaşlarımız kurum ünitelerimizden ya da SGK web sayfamızdan sorgulama yapabilmektedirler. Kurumumuz tarafından hiçbir vatandaşımız, ‘Genel Sağlık Sigortası borcunuz var, verilen hesaba borcunuzu yatırınız’ gibi ifadeler kullanılarak aranmamaktadır. Vatandaşlarımızın bu tarz bir yaklaşım içerisinde olan şahıslara hiçbir şekilde itibar etmemelerini ve bu şahısların verdikleri banka hesabına herhangi bir para yatırmamalarını, böylelikle olası dolandırıcılık girişimlerinin önüne geçilebileceğini belirtmek isteriz.

Ayrıca SGK’ya borcu olan vatandaşlarımız, borç yapılandırılması malumunuz 31 Ocak 2015 tarihi mesai saati bitimine kadar olduğu daha önceden bildirilmişti. Ancak 31 Ocak Cumartesi gününe denk geldiği için 2 Şubat 2015 Pazartesi günü mesai bitimine kadar başvurmaları gerekmektedir. Borcu olan vatandaşlarımız 2 Şubat 2015 tarihine kadar mutlaka müracaat etmeleri, bu tarihten sonra herhangi bir uzatma söz konusu değildir. Vatandaşlarımıza önemle duyurmak isterim” dedi.