PROF. DR. AY'dan Önemli Ziyaret

PROF. DR. AY'dan Önemli Ziyaret
Bursa İl Müftüsü ve Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, imam hatipli olmanın çok güzel ve ayrıcalıklı olduğunu belirterek, imam hatip öğrencilerinin ilmin kaynağı olan bu okullarda kendilerini en iyi şekilde yetiştirmelerinin önemli olduğunu söyledi.
32. il müftüleri toplantısına katılmak üzere Van’da bulunan, Van Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunu aynı zamanda Bursa İl Müftüsü ve Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, mezun olduğu okulda öğrencilerle buluştu. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘Hayata Anlam Katan Değerler’ projesi kapsamında Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde düzenlenen seminere katılan Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, öğrencilere imam hatipli olmanın öneminden söz etti. Okulun konferans salonunda düzenlenen seminere İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Kerem Baynal, okul yönetimi ve öğrenciler katıldı.


Burada kısa bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, Van’a teşriflerinden dolayı Bursa İl Müftüsü ve Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay’a memnuniyetini dile getirerek, "Çok değerli hocam, okul aile birliği başkanım, mesai arkadaşlarım ve günümüzün öznesi, değeri ve kıymetli öğrencileri hepinizi muhabbetle selamlıyorum. Bu güzel gününüzde aranızdan olmaktan mutluluk duydum. Biz geçtiğimiz yıl Bursa ilimizi ziyaret ederken, sayın hocamızdan Van’a teşriflerini ve özellikle de öğrencilerimize yönelik bir seminer vermesi konusunda taleple bulunmuştuk. Kendisi de bize inşallah geleceğim demişti. Çok değerli hocamız bugün aramızdalar. Çok mutlu oldum. Sevgili öğrencilerimizin değerli hocamızın bilgilerinden, deneyimlerinden faydalanacaklarını umuyorum. Ben tekrardan kendisine ilimize hoş geldiniz diyorum” şeklinde konuştu.

“VAN KADİM BİR ŞEHİRDİR”

Aslen Vanlı olan ve aynı zamanda Van Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu olan Bursa İl Müftüsü ve Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Van’da olmaktan dolayı çok memnun olduğunu belirterek, fırsat buldukça memleketi Van’a gelmeye çalıştığını söyledi. Hasta olarak Van’a geldiğini ve iki günde iyileştiğini ifade eden Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Vanlı hemşehrilerinin kendisini misafir ettiklerinden dolayı teşekkürlerini belirterek, “Her zaman memleketimle iftihar etmişimdir. Geleneği, kültürü, misafirperverliği ile kadim bir şehirdir. Bu tür davetlere koşarak giderim. Hele memleketim olunca severek geldim. Van için her zaman Doğu’nun incisi denir. Gerçekten de Van çok kadim bir memlekettir’ dedi.

“İMAM HATİPLER İLMİN KAYNAĞIDIR”


Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim önemi, imam hatiplerin değeri ve Peygamberlerin hayatlarından örnekler vererek, öğrencilere hitap eden Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, “İmam hatipler ilmin kaynağıdır. Bu okullarımız hem imam hem hatip yetiştiriyor. İmam; hayra, güzelliğe önder olmaktır. Peygamber Efendimizin vazifesini üstlenen demektir. Topluma rehberlik yapan demektir. Bu gün dünya, bu rehberliğe daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Bu okullarımız adeta bir potadır. Bu potada adeta öyle bir kıvama geliyoruz ki, yetişiyoruz ki, insanda önemli bir şekillenme sağlıyor. Karakter kazandırıyor. Bu yüzden imam hatipli olmak bir ayrıcalıktır. Sizlerle de bu fırsatın değerini bilerek hareket edin. Kendinizi bir alanda değil, birkaç alanda yetiştirin. Hedefleriniz ve idealleriniz olsun. Kur’an-ı Kerim’in önemini kavrayın. Ahlaki değerlere büyük önem verin” şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, öğrencilere bilgi ve birikimlerini, günümüz insanının içinde bulunduğu durumu, Müslümanların yaşadığı problemlerin temel kaynağını ve imam hatip okullarının yetiştirdiği insan profilinden söz ederek, önemli tavsiyelerde bulundu.
Yaklaşık iki saat süren seminer, soru cevap şeklinde sona erdi.