ÖZGECAN ASLAN’IN ÖLDÜRÜLMESİ İLGİLİ AÇIKLAMA - VAN HABERLERİ

ÖZGECAN ASLAN’IN ÖLDÜRÜLMESİ İLGİLİ AÇIKLAMA - VAN HABERLERİ
Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyesi avukatlar, Mersin’in Tarsus ilçesinde Özgecan Aslan’ın öldürülmesini protesto ettiler.
Van Adalet Sarayı önünde bir araya gelen avukatlar adına bir açıklama yapan Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu Üyesi Hülya Korkmaz, Özgecan’ın katledilmesini kınayarak, “Geçtiğimiz günlerde Mersin’in Tarsus ilçesinde evine dönmek için kullandığı toplu taşıma aracı şoförü tarafından hunharca katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın acısını paylaşıyor, ailesine ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Ülkemizde her yıl, her gün, her saat yeni Özgecan’lar katledilmektedir. Devlet tarafından önlem alınmadığı gibi olayların gerçekleşmesi sonucunda caydırıcı ceza ve yaptırımlar uygulanmamaktadır.

Özgecan’ın yası hala devam ederken ‘haksız tahrik’ ve ‘iyi hal’ indirimi uygulanarak cezalar istenmektedir. İstanbul’da 17 yıllık eşini bıçakla öldürdükten sonra parçalara ayırarak çöpe atan Tahir isimli şahıs, 18 Şubat 2015 tarihinde tüm haber sitelerinde yer almıştır. Kadına yönelik şiddetin azalmasını umut ettiğimiz bugünlerde her gün kadına yönelik şiddet haberleri duymaktayız. Her geçen gün kaygılarımız daha da artmaktadır”
dedi.