NUSAYBİN VE ŞANLIURFA’DAN VANTB’YE ZİYARET - VAN HABERLERİ

NUSAYBİN VE ŞANLIURFA’DAN VANTB’YE ZİYARET - VAN HABERLERİ
Mardin’in Nusaybin ve Şanlıurfa’dan 5. Doğu Anadolu Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı için Van’a gelen heyetler, Van Ticaret Borsası’nı (VANTB) da ziyaret etti.
Van Ticaret Borsası Başkanı Selman Toprak ve Meclis Başkanı Nayif Süer’le bir araya gelen Şanlıurfa Ticaret Borsası heyeti, borsa binasını gezerek yeni kurulan Toprak, Bitki ve Su Analiz Laboratuvarı’nı inceleyerek bilgi aldılar. Ahmet Göktaş, İbrahim Polat, Bahri Çiçek ve Muzaffer Satış’ın yer aldığı Şanlıurfa heyeti, Van Ticaret Borsası’nın bölgedeki çiftçiler ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar için önemli projeler hazırladıklarını ve bu projelerin uzun vadede bölgeye katma değer sağlayacağını ifade ederek, emeği geçenleri tebrik etti.

Çözüm süreci, borsa akreditasyonları ve bölge çiftçilerinin sorunlarının konuşulduğu ziyaret sonrası fuar alanına geçen borsa temsilcileri, Van Ticaret Borsası standını da ziyaret etti.

Fuarın ikinci gününde Van Ticaret Borsası’nın davetlisi olarak Van’a gelen Nusaybin Ticaret Borsası Başkanı Necdet Aktaş ve ekibi, Yönetim Kurulu Başkanı Selman Toprak, Meclis Başkanı Nayif Süer, Meclis Başkan Yardımcısı Metin Şevgin ve Genel Sekreter Tarkan Güven ile borsa binasını, laboratuvarı ve fuar alanını gezdi. Nusaybin heyeti adına konuşan Başkan Necdet Aktaş, “Doğu bölgesinde olmamıza rağmen Van’ın gelişen ve büyüyen potansiyelinin bu denli olduğunu yakından görme şansımız oldu. Van’ın ticaret, insan gücü ve turizm anlamında muhteşem bir potansiyeli var. Bölgenin adeta lokomotifi durumunda. Bizler bu duruma seviniyoruz ve yatırımcıların hiçbir şekilde çekinmeden, rahat bir şekilde Doğu ve Güneydoğu’daki bu bilgi ve birikime güvenerek yatırım yapmalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Van Ticaret Borsası Başkanı Selman Toprak ise, “Davetimiz üzerine gelen borsa heyetlerimizin ziyaretleri bizleri sevindirdi. Gerek Ankara’da TOBB nezdinde gerekse bölgesel işbirliği ziyaretlerinde zaten karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Burada gayet iyi ağırlandılar, gündemi değerlendirdik, görüş ve önerilerini dinledik, işbirliği teklifinde bulunduk. İlerleyen süreçte karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşımında bulunacağız. Laboratuvar ve diğer projelerimize yoğun ilgi gösterdiler. Bu ziyaretleri karşılıksız bırakmak istemiyoruz, borsa olarak önümüzdeki günlerde biz de diğer illerimizde bulunan borsalarımıza ziyaretler gerçekleştirip hem projelerimizi anlatacağız hem de Van’ı tanıtarak yatırımcıların bölgeye gelmesi konusunda kendilerinden destek isteyeceğiz” dedi.

Borsa heyetleri, Van’ın tarihi ve turistik yerlerini gezip Van kahvaltısı yedikten sonra kentten ayrıldılar.