NEHİR'LE İLGİLİ FLAŞ GELİŞME - VAN HABERLERİ

NEHİR'LE İLGİLİ FLAŞ GELİŞME - VAN HABERLERİ
Kasım ayında aileye gelen bir ihbarda Sevda Özkaya isimli bir vatandaş İstanbul Sultangazi'de bulunan markette Nehir'i gördüğünü iddia etti.Van'ın Gürpınar İlçesi'nin Kırkgeçit Mezrası'ndaki evinin önünde oynarken kayıplara karışan 6 kişilik Aslan ailesinin 4 yaşındaki kızı Nehir Aslan'dan 107 gündür haber alınamıyor.
Aralık ayında 5 yaşına giren Nehir için yapılan arama çalışmalarında sadece ona ait olduğu söylenen ayakkabılar evden 300 metre uzaklıkta bulundu. Küçük Nehir'in kaybolduğunun ertesi günü ise bir kız kardeşi dünyaya geldi. Olaydan sonra anne Hatice Aslan şüpheli olarak sorgulanıp serbest bırakılmıştı.

Aynı Bölgeden İki Ayrı İhbar Geldi

Aylardır büyük bir umutla çocuklarına kavuşmayı bekleyen Aslan ailesi Nehir'in kaçırıldığı konusunda ısrarlı. Kasım ayında aileye gelen bir ihbarda Sevda Özkaya isimli bir vatandaş İstanbul Sultangazi'de bulunan markette Nehir'i gördüğünü iddia etti. Özkaya, Nehir'e çok benzettiği kızın bir aile ile birlikte geldiğini ve bir kamyonetten indiklerini söyledi. Ancak daha sonra bir ize ulaşılamadı. Geçtiğimiz hafta ise aileye yeni bir ihbar geldi. İhbarı yapan kişi yine Sultangazi'de Esentepe mahallesinde Nehir'i gördüğünü söyledi. Aynı kişi bir kaç gün sonra Nehir'i yanında 3 çocuk ile birlikte tekrar gördüğünü iddia etti.

Aile Kamera Kayıtlarını İnceliyor

İstanbul'da yaşayan amca Salih Aslan, Nehir'in görüldüğünün iddia edildiği Esentepe mahallesine giderek olay gününe ait güvenlik kamerası görüntülerini toplamaya başladı. 2867 sokakta bulunan mahalle bakkalına ait görüntülerde Nehir'e benzetilen ufak kızın oradan geçtiğini gördü ve görüntüleri Van'a gönderdi. Kamera görüntülerinde 3 Ocak Salı öğle saatlerinde 4 kişilik bir çocuk grubu bakkalın önündeki kaldırımda yürüdüğü ve grubun arkasındaki 4 yaşlarında ufak bir kız bulunduğu görülüyor. Görüntüdeki kız çocuğu bir ara duraksayıp arkasına doğru bakıyor. Aile görüntülerdeki çocuğunu kızları Nehir olduğunu düşünüyor. Amca Salih Aslan, yeğenini Sultangazi'de sokak sokak dolaşıp aradığını belirtiyor.

"Görüntülerdekinin kızım olduğuna yüzde 90 eminim"

Merkurhabere konuşan baba Erkan Aslan, “güvenli bir bayanın İstanbul’da bulunan kardeşime Nehir’in videosunu göstermiş,köyde 4 gündür elektrik olmadığı için telefonlarımız kapalıydı. Van Merkezde videoyu izledim. Görüntülerde kızım olduğuna yüzde 90 eminim. Bunu 4 gün oldu  emniyet yetkililerine bildirdik,ama hiçbir bilgi alamadık bu süre zarfında. Buradaki emniyet şubesi İstanbul Sultangazi’deki şubeye faks yollamamızı istedi. Bunun dışında İstanbul’daki bayanın ifadesini istedi. Ben nasıl faks yollayayım buradaki şubenin İstanbul’daki şubeye faks yollaması çok mu zor. 4 gündür ben ve annesi inanılmaz acılar çekiyoruz. Ben emniyet prosedürünü bilmiyorum,durumu emniyete bildirmeme rağmen 4 gündür bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.