MUSİAD’DAN 4 KATEGORİDE KURS - VAN HABERLERİ

MUSİAD’DAN 4 KATEGORİDE KURS - VAN HABERLERİ
Müstakil İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Van Şubesi tarafından Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında 4 kategoride verilecek olan kurslar başladı.
MÜSİAD tarafından geliştirilen hazırlanan ve SODES kapsamında kabul edilen ‘Hazır Giyim Sektörüne Ara Eleman Yetiştirme, Yaşlı ve Hasta Bakım Elamanı Yetiştirme, Cam Seramik Hediyelik Eşya Eğitimi ve Çocuk Bakıcılığı Eğitimi’ kursları başladı. İHA muhabirine konuyla ilgili açıklamalarda bulunan MÜSİAD Van Şube Başkanı Kerem Baynal, “MÜSİAD ekonomi derneği olduğu kadar, diğer projelerden de kendine pay çıkarmaya çalışan bir dernek.

Yani toplumun derdi ile dertlenen bir sivil toplum örgütü. Bu kapsamda 2015 yılı içerisinde nitelikli eleman yetiştirme adı altında 4 ana başlıkta bir Avrupa Birliği Proje Koordinasyon Merkezi ve Sosyal Destek Programı (SODES) ile ortak yaptığımız bir kursumuz var. Kursumuz resmen başladı. Hazır Giyim, Konfeksiyon Elemanı Yetiştirme Kursumuz, Çocuk Bakımı, Yaşlı ve Hasta Bakımı ile bir de Cam ve Seramik işleme kursumuz var. Bunların hepsi de çok önemli. Yani çocuklarımızı nasıl yetiştirmeliyiz? Nasıl bakmalıyız? Yaşlılarımıza nasıl bakmalıyız? Morallerini nasıl yükseltmeliyiz? Tekstil kentimiz kuruluyor, orada nitelikli personel yetiştirme noktasında zamanı ve kaliteyi çok iyi benimseyen arkadaşlar yetiştirmemiz gerekiyor. Son olarak da aslında bizim çok büyük bir değerimiz var, Van kedimiz. Bunu artık ticarete dökmemiz gerekiyor.

Anadolu’nun bazı şehirleri, sadece mahalli giysilerden dolayı müthiş bir ekonomik gelir elde ediyorlar. Aile katkısını geçmiş artık sanayileşmiş bir noktada. Bizde diyoruz ki belki bunlara bir ön ayak oluruz. Van kedimizin biblosunu yaparak, alçı veya cam üzerine işlemeler yaparak bu insanlarımız ailelerine veya bölgenin ekonomisine bir katkı sunarlar diye bu kurslarımızı başlattık. Hocalarımız Halk Eğitim Merkez ve Mili Eğitim müdürlüklerinden uzman hocalarımız var. Derneğimizin Maraş Caddesi’ndeki merkezinde bu kursumuz devam ediyor. Sabah iki kursumuz var, öğleden sonra iki kursumuz var. Toplam her gün 4 kursumuz devam ediyor.

4 ay sürecek olan kursumuz ve sonunda bir sertifika vereceğiz. Yani bakanlık onaylı sertifika vereceğiz. Biliyorsunuz eskiden insanlarımız her işi yapardı, bir iş başvurusunda bulunmak istedikleri zaman ‘ne iş yapıyorsun’ diye sorduklarında, ‘her işi yaparım’ derlerdi. Artık kimse onları almıyor. Bir işi yapacak ve o işin en iyisini yapacak. O zaman iş bulabiliyor. Biz de bir işi yapan ve o işin en iyisini yapan personellerin yetişmesi için bir altyapı oluşturduk. İnşallah bunu başarıyla bitireceğiz. Bu kursiyerlerimize, genel piyasa bilgileri veya hizmet kalitesini arttırmak için 4 ayrı seminerimiz olacak. Eğer kısmet olursa seminer sonunda belki bir girişimcilik kursuyla taçlandırırız bu kursumuzu. En azından yarın kendi işlerini kurmak istedikleri zaman Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) vermiş olduğu o hibe ve kredi desteğinden yararlanmaları için” şeklinde konuştu