LİSE ÖĞRENCİLERİ İSPANYA YOLCUSU - VAN HABERLERİ

LİSE ÖĞRENCİLERİ İSPANYA YOLCUSU - VAN HABERLERİ
Van merkez Tuşba ilçesinde bulunan Halide Edip Adıvar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyan 30 öğrenci, Erasmus+ Leonardo da Vinci Programı Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personelinin Öğrenme Hareketliliği projesi kapsamında İspanya’ya gidiyor.
Konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Okulumuz Halide Edip Adıvar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin hazırlamış olduğu proje kapsamında 2014 Teklif Çağrısı Döneminde Avrupa Birliği Bakanlığı, Türk Ulusal Ajansına projemiz teklif edilmiştir. Projemiz yedek listeden hibe almaya hak kazanmış ve okullarımızdan 30’er öğrenci, 1 refakatçi öğretmen ile 1 okul müdürü proje hareketliliği için çalışmalara başlanmıştır. Yapılan çalışmalarda öğrenci seçim kriterleri, projenin hazırlanması esnasında oluşturulmuş ve seçimler bu kıstaslar çerçevesinde yapılmıştır. Seçim kriterleri arasında şeffaflık oluşması adına öğrenci okul başarıları, devamsızlık, disiplin cezası ve öğrenci seçme komisyonu takdiri dikkate alınmıştır” denildi.

Halide Edip Adıvar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Murat Rençber’in başkanlığını yaptığı, proje danışmanlığını ise müdür yardımcısı Mikail Öztürkci nin yaptığı projede öğrencilerin her türlü ihtiyacından sorumlu olacakları belirtilen açıklamada, “Projemiz kapsamında İspanya’nın Sevilla kentinde 3 hafta süreyle 30 öğrenci staj ve İBE çalışması yapacaklardır.

Bu öğrencilerden 10‘u, “Çocuk gelişimi” alanı 10‘u, “Yiyecek içecek hizmetleri” alanı ve 10‘u ise, “Aile ve tüketici hizmetleri” alanından seçilmiştir. Kendi alanları ile ilgili staj ve İşletmelerde beceri eğitimi çalışmaları yapacaklardır. Projemizi gerçekleştirirken seçtiğimiz yurtdışı ortaklarımız ise, IES Murillo isimli emsalimiz devlet okuludur. Projemizde düzenlemeyi planladığımız ana faaliyetleri üç başlık altında özetleyebiliriz; Birinci ana faaliyetimiz katılımcı olan çocuk gelişimi alanı, yiyecek içecek hizmetleri alanı ve aile tüketici hizmetleri alanı.

Öğrenicilerinin İspanya’nın Sevilla şehrinde alanlarına uygun işletmelerde staj ve İBE çalışmaları yaptırmaktır. Yapılacak bu yurtdışı staj ve İBE çalışmasının Türkiye’de gerekli girişimler yapılarak öğrenicilerimizin mezuniyetleri için geçerli kabul edilmesini sağlamak ana faaliyetlerimizdendir.İkinci ana faaliyetimiz ise Ulusal Ajansın vazgeçilmezlerinden olan kültürler arası etkileşim ve ülkeler arası sosyal farklılıkları tanıma üzerinedir. Gidilecek ülkede ki bölgenin Endülüs (Andalucía) sınırları içerisinde olması hasebiyle katılımcılarımızın Türk-İslam tarihi ve söz konusu coğrafyaya etkilerini incelemeleri içinde projemiz bir fırsattır.

AB kültürü ve İspanyolların günlük yaşam tarzı, alışkanlıklarını görerek ülkemizle mukayese etmeleri katılımcılarımızın ana faaliyetlerindendir. Üçüncü ana faaliyetimiz ise hareketlilik süresince elde edilen bilgi, beceri, kazanım, deneyim ve belgelerin Türkiye’de kullanılması ve bütün bu olguların içinde yer alacağı yaygınlaştırma faaliyetleri gerçekleştirmek olacaktır. Tüm yurt içi ve yurtdışı ortaklarımıza şu ana kadar projemize katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verildi.