Kızılay Stokları Yüzde 50 Doldu

Kızılay Stokları Yüzde 50 Doldu
Kızılay Güneydoğu Bölgesel Kan Merkezi Müdürü Dr. İbrahim Çelik, yaşanan çatışmalı ortama rağmen kan stoklarında yüzde 50’lik bir doluluğun yaşandığını söyledi.
Çatışmalı sürecin başlamasıyla birlikte bölgede kan toplayamayan Kızılay Güneydoğu Bölgesel Kan Merkezi, start verdiği çalışmaları neticesinde stoklarının yüzde 50’sini doldurmayı başardı. Çatışmalı sürecin başında batı illerinden de kan talebinde bulunan Kızılay’ın, şu sıralar böyle bir talebe ihtiyaç duymadığı belirtildi. 2016 yılı ile birlikte getirdikleri TIR sayesinde kan topladıklarını belirten Kızılay Güneydoğu Bölgesel Kan Merkezi Müdürü Dr. İbrahim Çelik, 4 ilde yaptıkları yoğun çalışmalar neticesinde stoklarının iyi durumda olduğunu belirtti.

TIR sayesinde daha çok fazla kan bağışı aldıklarını anlatan Dr. Çelik, “Çalışma yürüttüğümüz bölgelerimizde olayların durgun olması ile birlikte verimli kan bağışı topladık. Ama gerginlikler olduğu zaman bu bizi ciddi manada etkilemektedir. Çünkü insanlarımız yaşanan olaylardan dolayı kalabalık ortamlardan uzak durmayı tercih ediyorlar. Bu süreçte batı illerinden 2 bin 500 ünite kan geldi. Ama şu an böyle bir ihtiyacımız yok, inşallah da olmaz. Temennimiz bir daha kötü olayların yaşanmamasıdır. Çalışma yürüttüğümüz Van, Bitlis, Ağrı, Iğdır ve Muş illerimizde kan bağışı çalışmalarımız iyi geçti. Yalnızca Hakkari ilimizde bu çalışmaları gerçekleştirmedik. Ama bu ilimizin de kan ihtiyacını gece ve gündüz olmak üzere sürekli karşılamaktayız. Geçmiş yıllarda kan toplama stokumuz daha fazlaydı. O yıllarda 25 kampanya çalışması ile 2 bin kan toplarken, şimdilerde 50 kampanya ile ancak 2 bin ünite kan toplayabiliyoruz. 6 bin kan ünite stoklama kapasitemiz var. Şu an yüzde 50 oranında bir doluluk oranımız var” dedi