KATLİAM BÖLGESİNDEN PAPA’YA TEPKİ - VAN HABERLERİ

KATLİAM BÖLGESİNDEN PAPA’YA TEPKİ - VAN HABERLERİ
HABERVAN.COM -Katoliklerin Ruhani Lideri Papa Francis'in 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak değerlendirmesine bir tepki de Ermenilerin hunharca katliamlar yaptığı Van’dan geldi.
HABERVAN.COM - Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölge Temsilcisi İrfan Ermiş, beraberindeki mağdurlarla birlikte Ermeniler tarafından katledilen dört bin Müslümana ait toplu mezarların bulunduğu Zeve Şehitliğini ziyaret ederek dua etti. Papa’nın açıklamalarına tepki gösteren İrfan Ermiş, Papa’nın üç maymunları oynadığını dile getirerek, “Papa’da Birleşmiş Milletler ve İnsan Hakları Birliği gibi gerçekleri görmeyip, sırf Hıristiyan olduğu için mi ‘soykırım’ dedi? 20. yüzyılda yapılan katliamları Papa bilmiyorsa öğrensin. Bosna Hersek’te, Sırbistan’da, Filistin’de, Mora’da, Doğu Türkistan’da, Kıbrıs’ta, Çeçenistan’da, Mali’de, Azerbaycan’da, Hocalı’da ve 1914-1918 yıllarında Türkiye’de Ermeni çetelerince yapılan katliamlar herhalde onlar için soykırım sayılmıyor. Çünkü bu ölenler ve katledilen millet, Müslüman Türk olduğu için Papa’ya göre katliam sayılmaz. Papa’ya tekrar çağrı yapıyoruz, gelsin Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da, hatta Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Osmaniye, Adana ve Hatay'da, Hınçak, Taşnak, Asala gibi Ermeni çetelerinin yaptığı katliamları görsün, ondan sonra nerede ne zaman kim katliam yapmış açıklamasında bulunsun."

Papa'nın, İslam Türk tarihini açıp okuması gerektiğini anlatan Ermiş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kudüs’ün fethi, İstanbul’un fethi ve Anadolu’nun 1071 yılındaki fethinde Türk komutanlarının Bizans Kralı Romen Diyojen’e nasıl davrandığını öğrensin. Tarih boyunca Türkler İslam’ı seçtiği için dünya coğrafyasında işkence, zulüm, soykırım yaşayan tek millettir. Türkler, dünya medeniyetine adalet ve huzur getirmiştir. Bir din temsilcisi olan Papa’nın ırkçılık ve kışkırtıcılık açıklamasında bulunması hiç yakışık almamıştır.”
Ermiş, Papa’nın gelip Zeve Şehitliğinde öldürülen Müslümanların kabrini görmesi ve ona göre açıklama yapmasını istediğini sözlerine ekledi.

“80 KİŞİ GAZ YAĞI DÖKÜLEREK YAKILDI”

Ermeni çeteleri tarafından sülalesinden 80 kişinin katledildiğini söyleyen Efendi Özmüş de, dedesinin evlendikten sonra Gevaş’tan Bahçesaray’a yerleştiği için katliamdan kurtulduğunu söyledi. Özmüş, Gevaş’ın Hasbey köyünde yaşayan ailesinden 80 kişinin Ermeniler tarafından katledildiğini belirterek şöyle konuştu: "Dedemin babası 5 kardeş. Bunlar, Gürgün, Hallaç, Mahmut, Salih ve Rahmi. Benim dedemin ismi Gürgün. Babamın bana anlattığına göre, Gürgün’ün oğlu olan dedem Kutas, evlendikten sonra Bahçesaray’a yerleştiği için o katliamdan kurtulmuş. Onun dışında Gürgün ve dört kardeşinin 80 kişilik ailesini yaşlı, kadın, çocuk demeden değirmende toplayıp gaz yağı dökerek yaktıklarını bize anlatmıştı."

“KADINLAR TECAVÜZ EDİLMESİN DİYE NEHİRE ATLAMIŞ"

Van’ın Alaköy’ün de yaşayan Remzi Aysan isimli vatandaş ise, dedelerinin İran’dan göç ederek geldiğini ve Ermenilerin bunlara muhacir gözüyle bakıp çalıştırdıkları için dokunmadıklarını, ancak o köylerdeki bütün Müslümanları nasıl katlettiklerini gördüklerini anlattı. Aysan, 63 yaşında olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Zeve Şehitliği’nin bulunduğu yerde dört bin üzerinde insan öldürülmüş. Karasu Çayı üzerinden tahta bir köprüden geçerken kadınlar kendilerine tecavüz edilmesin diye nehire atlamış. Bunları bize babamız anlattı. Burada Müslümanların hepsini öldürüp nehire attılar. Van Gölü’nün rengi kan kırmızısı oldu. Benim babamı köle gibi çalıştırdıkları için olan biteni hep görmüşler.”

ZEVE ŞEHİTLİĞİ

1915 - 1918 yılları arasında meydana gelen Ermeni katliamlarının gerçek yüzünü gösteren toplu mezarlardan biri. Van'ın 18 kilometre kuzey batısındaki Çitören köyü yakınında yer alan Zeve Şehitliğinde 4 Nisan 1990'da başlanan kazı çalışmalarında, 30-40 santim kalınlıktaki dolgu toprağın kaldırılmasından sonra Ermeni çeteleri tarafından topluca katledilmiş insan iskeletleriyle karşılaşıldı.