KARABIYIK: “BU DESTANIN HER SATIRINDA İNSANLIK ONURU VARDIR”

KARABIYIK: “BU DESTANIN HER SATIRINDA İNSANLIK ONURU VARDIR”
AK Parti Van Milletvekili Aday Adayı Abdulhekim Karabıyık, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Karabıyık, 18 Mart 1915'te Mehmetçik'in tarihe altın harflerle silinmeyecek şekilde ''Çanakkale Geçilmez''i yazdırdığını belirterek, 18 Mart'ın yedi düvelin yenilmez armadasıyla büyük bir hüsrana uğratıldığı Çanakkale Zaferi’nin tarihe yazıldığı gün olduğunu ifade etti. Karabıyık, “Yüce dinimizin belirgin bir şekilde öne çıkardığı şehitlik anlayışı, millet hayatımızda din ve devletin, vatan ve bayrağın, bunun yanında kutsal değerlerin korunması hususunda bütün insanlığa örnek teşkil edecek bir hal almıştır. Peygamberimiz, hadislerinde şehitleri övmüş ve şehit olmayı teşvik etmiştir.

Bir gün savaşmak üzere peygamberimize gelen bir kimse, ‘Savaşayım mı? Yoksa iman mı edeyim?’ diye sorduğunda, Peygamberimiz ‘önce iman et, sonra savaş’ demiştir. Bunun üzerine o kişi şahadet getirerek iman ettiğini ifade etmiş ve katıldığı o savaşta şehit olmuştur.

Bu kimse için Peygamberimiz ‘az amel işledi, çok mükâfat kazandı’ buyurmak suretiyle şehit olmanın insan için ne kadar değerli olduğunu, insana büyük bir mertebe kazandırdığını işaret etmişlerdir. Bu duygu ve düşüncelerle 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümünde bize bıraktıkları mirasın ve verdikleri mücadelenin bilinciyle kahraman şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum”
dedi.