Kadın cinayetlerinin nedeni

Kadın cinayetlerinin nedeni
Van Büyükşehir Belediyesi Kadın Kurulu anneler günü nedeniyle Büyükşehir Belediyesi kadın çalışanları için bir etkinlik düzenledi.
Van Büyükşehir Belediyesi Kadın Kurulu anneler günü nedeniyle Büyükşehir Belediyesi kadın çalışanları için bir etkinlik düzenledi. Kentte yaşanan kadın cinayetleri ve ölümlerine değinen Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban, Kadın intiharlarının birçok gerekçesi olabilir ama yaşam kadar güzel bir şeyin karşısına ölüm koymak ve bu kadar genç yaşta ölümü seçenek olarak görmek asla kabul edilebilecek bir şey değildir" dedi.

Van Büyükşehir Belediyesi Kadın Kurulu anneler günü nedeniyle Büyükşehir Belediyesi kadın çalışanları için bir etkinlik düzenledi. Büyükşehir Belediyesi Nûda Kültür Merkezi konferans salonunda düzenlenen etkinliğe, Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban ile çok sayıda kadın katıldı. Konuşmasına bütün kadınların anneler gününü kutlayarak başlayan Çoban, kadın ölümleri nedeniyle kentin iyi anılmadığını ama anneler günü vesilesiyle bir arada bulunan kadınların daha büyük beraberliklerde yeni bir yaşamın hafızasını yaratmaya yardımcı olacaklarını ve kadın intiharı damgasının kentten uzak tutulmasını sağlayacaklarını söyledi.

' Yaşamın karşısına, ölümü seçenek olarak görmek asla kabul edilemez'

"Kadın intiharlarının birçok gerekçesi olabilir ama yaşam kadar güzel bir şeyin karşısına ölüm koymak ve bu kadar genç yaşta ölümü seçenek olarak görmek asla kabul edilebilecek bir şey değildir" diye konuşan Çoban, kentte iki buçuk ay içerisinde çok sayıda kadını kaybettiklerini belirtti. Kadın cinayetleri ile ilgili belediyenin araştırma içerisinde olduğunu, yine birçok kurumun bununla ilgili araştırmalar yaptığına dikkat çeken Çoban, "Her ne kadar bilimsel istatistikler bekliyor olsak da, aslında hepimizin hafızasında bu işin somut cevapları var. Daha önce Batman’da böyle bir dönem yaşamıştık.

Şimdi Türkiye’nin çeşitli kentlerinde kadın ölümlerine dair önümüze çok ciddi rakamlar çıkıyor. Sadece Van’ımızda değil, Türkiye’de bu durumun ciddi bir analizini yapıp kadın yaşamı için olan projelerimizi çok daha görünür kılmaya, çok daha kadın dayanışmasını arttırmaya ihtiyacımız olduğunu biliyoruz. Biz kadınlar en zoruyla karşı karşıyayız. Hiçbirimizin kolay bir yaşamı yok. Kadının iyi bir işte olması da işini kolaylaştırmıyor. Çünkü evde ki işlerde bizi bekliyor. Çocuk büyütmek, bulaşık, çamaşır her şey bizi bekliyor. Mesleklerimiz ne olursa olsun, yetkilerimiz ne olursa olsun eve döndüğümüzde her birimiz ev kadınıyız ve hala evdeki işler bizi bekliyor. Yaşamımızın ortakları olan eşimiz, çocuğumuz hiç kimse aslında tam anlamıyla bize yardımcı değil" dedi.

'Kadın cinayetlerinin nedeni; egemen erkek ve egemen sistem baskısıdır'

Ölümü bu kadar çekici kılan şeylerden bir tanesinin yaşam şartlarının zorluğu olduğunu belirten Çoban, "Bu mutlaka bir yönü egemen erkek baskısı, bir diğer yönü ise sistem baskısıdır. Bu baskıları bireysel yaşamımızda bertaraf etmeye çalışıyoruz. Ama bu baskıların tümünü bertaraf etmek için bir kadın bilinci ve dayanışmasına ihtiyaç olduğu tartışmasızdır. Kadın yaşamı siyaset üstüdür ve kadın yaşamı toplamında bütün ideolojilerin üstüdür.

Çünkü kadın yaşamın kurucusudur. Yaşamlarımızda kadınlar ölümü tercih ediyorsa, bilelim ki yaşamın kendisi ölüyor. Bu açıdan siyasetçiler de, sistem kurucuları da, ideolojik hak belirleyicileri de herkes şapkasını önüne koyup Türkiye’de ki bu kadın ölümlerine kafa yormalıdır. Araştırırlarsa yaşamın kurucusu olan kadının, yaşamdan vazgeçmek istemediğini anlayacaklar" diye konuştu. Eş Başkan Çoban’dan sonra Aile Danışmanı Selma Hayta, Aile içi eğitimde doğru yöntem” konulu bir sunum yaptı.