KAÇMAZ’DAN “KURTULUŞ GÜNÜ” MESAJI - VAN HABERLERİ

KAÇMAZ’DAN “KURTULUŞ GÜNÜ” MESAJI - VAN HABERLERİ
AK Parti Van Milletvekili Aday Adayı Mustafa Kaçmaz, Van’ın kurtuluşu nedeniyle bir mesaj yayınladı.
AK Parti Van Milletvekili Aday Adayı Mustafa Kaçmaz, 2 Nisan Van’ın kurtuluşu dolaysıyla yayınladığı mesajında, “Her anlamda tarihi bir kent olan Van ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünü en içten ve en kalbi duygularımla kutluyorum. Van doğal ve tarihi değerler yönünden zengin olup, ekonomisinde turizmin büyük katkı payı vardır. Van Gölü kıyılarındaki plajlar, Akdamar Adası, Van Kalesi, Bendimahi Çağlayanı ve Erek Vadisi turizm açısından önem taşımaktadır.

Birinci Dünya Savası sırasında 20 Mayıs 1915 tarihinde Ruslar tarafından işgal edilen Van, Ruslar ve Ermeni çeteleri tarafından yakılıp yıkılarak yerle bir edildi. Birinci Dünya Savaşı’nın başlaması ve Çarlık Rus Ordusu’nun Doğu Anadolu’ya ilerlemesi sonucunda 15 Nisan 1915 tarihinde Van’daki Ermeniler isyan için ayaklandılar.

Ermeni isyanı başlamasıyla Van’dan kaçan Müslüman halk, yelkenli gemilere binerek aç, hasta ve çaresiz bir şekilde Tatvan’a doğru yola çıktılar. Bin bir güçlükle Tatvan’a ulaştıktan sonra, Tatvan’da bulunan Ermenilerin katliamına maruz kalmış, hayatta kalabilenler Bitlis’e kaçarak canlarını kurtarabilmişlerdir.

Yaklaşık olarak 3 yıl düşman işgalinde kalan Van ilimiz, 2 Nisan 1918 tarihinde işgalden kurtularak istiklaline kavuşmuş. Yaklaşık 30 bin şehit verilerek Van ilimiz atalarımızdan bizlere emanet edildi. Bunun kıymetini iyi bilmek lazım. Bu duygu ve düşüncelerle bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anarken, Vanlı kardeşlerimizin bu güzel ve anlamlı gününü, en derin saygı ve sevgilerimle kutluyorum”
dedi.