İŞTE ŞUBAT AYI ZAM ŞAMPİYONU - VAN HABERLERİ

İŞTE ŞUBAT AYI ZAM ŞAMPİYONU - VAN HABERLERİ
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van Bölge Müdürü Özer Coşğun, Van’da 2015 Şubat ayının zam şampiyonun mandalina olduğunu söyledi.
TÜİK Van Bölge Müdürü Özer Coşğun, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarının açıklandığını belirterek, Türkiye’de TÜFE’nin bir önceki aya göre yüzde 0,71 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 7,55 oranında artış gösterirken, TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) bölgesine ait TÜFE’de ise bir önceki aya göre yüzde 0,44’lük bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 7,01 oranında artış meydana geldiğini belirtti.

Coşğun, ana harcama grupları itibariyle aylık olarak en yüksek artışın ülke genelinde yüzde 2,59’luk oran ile gıda ve alkolsüz içecekler ürün grubunda olurken, en fazla düşüş gösteren grup ise yüzde 6,58 ile giyim ve ayakkabı olduğunu kaydetti. TRB2 bölgesinde ise ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artışın yüzde 2,27’lik oranla gıda ve alkolsüz içecekler, en çok düşüş ise yüzde 5,18’lik oranla giyim ve ayakkabı grubunda olduğunu kaydetti.

Coşğun, ürün bazında en yüksek fiyatın mandalinada görürlüğünü ifade ederek, “Madde bazlı değerlendirme yapılırsa yurt genelinde mandalina yüzde 28,22 ve dolmalık biber yüzde 27,72 ile fiyatı en çok artan maddeler olurken, Van ilinin de dâhil olduğu TRB2 bölgesinde ise mandalina yüzde 30,79 ile en çok zamlanan ürün iken, onu yüzde 30,25 oranındaki artışla patlıcan takip etti. Kazak (çocuk için) maddesi ise yüzde 13,60’lık bir oranda değer kaybederek şubat ayında TRB2 bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Türkiye genelinde de yüzde 15,28 oranında değer kaybeden çizme (kadın için) en fazla ucuzlayan ürün oldu.

Öte yandan yurt içi ÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 1,20’lik bir artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise 3,10 oranında artış oldu. Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 0,33 artış, imalat sanayi sektöründe yüzde 1,45 artış, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 2,92’lik düşüş, su sektöründe ise yüzde 1,67’lik artış meydana geldi. Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 2,31’lik oranla enerji, en yüksek yıllık artış ise yüzde 12,43’lük oranla dayanıksız tüketim mallarında gerçekleşti”
şeklinde konuştu.