İNCİ KEFALİ KORUNMASI SÖZDE KALMASIN! - VAN HABERLERİ

İNCİ KEFALİ KORUNMASI SÖZDE KALMASIN! - VAN HABERLERİ
VAN HABER - 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında avlanması yasaklanan İnci Kefali Balığını korumaya yönelik Van Lokantacılar, Fırıncılar, Pastacılar ve Kahvaltıcılar Odası geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da fırınlarda balık pişirilmemesi konusunda uyarı afişleri bastırdı. Ancak söz konusu afişlerin birçok fırında asılı olarak görülmemesi tepki topluyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz fırıncı esnafı, Oda tarafından kendilerine böyle bir afişin bu yıl verilmediğini savundu.

FAZIL ERÜŞ

15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında avlanması yasak olduğu halde bilinçsiz avcılar tarafından avlanarak satılan ve kimi vatandaşlar tarafından da alınan inci kefali zaman zaman ekmek fırınlarında pişiriliyor. Bu durumu gören Van Lokantacılar, Fırıncılar, Pastacılar ve Kahvaltıcılar Odası geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da İnci Kefali Balığı'nın av yasağı boyunca fırınlarda pişirilmemesi için uyarı afişleri bastırdı. Geçtiğimiz yıl birçok ekmek fırınında ve pide salonunda asılı olarak görülen uyarı afişleri bu yıl birçok fırında asılı olarak görülmemesi tepki topluyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz fırıncı esnafı Oda tarafından kendilerine böyle bir afişin bu yıl verilmediğini savundu. Bu yıl sadece Fırıncılar Odası tarafından uyarı mesajı aldıklarını belirten esnaflar, bastırılan afişlerin bir an önce dağıtılmasını bekliyor.

STÖ'LER SESSİZLİĞİNİ KORUYOR

Kentte İnci Kefali Balığını korumaya yönelik yapılan çalışmaların yetersizliği tepkilere neden oluyor. Van'ın en önemli değeri olan İnci Kefali Balığı bilinçsiz avcılar, duyarsız satıcılar ve fırıncılar tarafından yok edilirken kentteki Sivil Toplum Örgütleri bu duruma sessizliğini sürdürüyor.

"UYARI AFİŞLERİ DAĞITILMADI"

Ancak geçtiğimiz yıllara göre İnci Kefali Balığı av yasağı döneminde Fırıncı esnafı daha bilinçli. Fırıncılar Odası tarafından bastırılan uyarı afişlerinin kendilerine hiçbir şekilde ulaştırılmadığını belirten fırıncı esnafı da İnci Kefali Balığına, av yasağı döneminde saygı gösterilmesini istiyor. Kendilerine her gün pişirmeleri için duyarsız vatandaşlar tarafından tepsi tepsi İnci Kefali Balığının getirildiğini ifade eden fırıncı esnafı kesinlikle bu vatandaşları uyararak balıkları pişirmediklerini söyledi. Ama yine de pişiren fırıncıların da olduğunu vurgulayan esnaflar denetimlerin arttırılması talebinde bulundu.