HÜMA HATUN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NDEN İKİ BÜYÜK PROJE BAŞARISI

HÜMA HATUN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NDEN İKİ BÜYÜK PROJE BAŞARISI
Van merkez Tuşba ilçesinde 2014 tarihinde açılan Hüma Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, yeni açılmasına rağmen projelere ilde damgasını vurdu.
Avrupa Birliği Erasmus+ Mesleki eğitim ve öğretim hareketliliği projeleri kapsamında hazırlanmış olan “AB Ülkelerinde Anaokullarında Uygulamalı Eğitim Projesi” adlı projenin Ulusal Ajans tarafından kabul edilmesiyle Hüma Hatun öğrencilerinden 15’i bir ay süresince Portekiz’in Barcelos şehrinde eğitim alma hakkına sahip oldu. Böylelikle, Avrupa’yı yaşama ve tanıma fırsatına sahip olacak öğrenciler, kültürel ve mesleki gelişimleri açısından önemli bir fırsat yakaladı. 15 öğrenci ve 3 öğretmenden oluşan grupla 18 Nisanda Portekiz’de başlayacak olan proje ile ilgili bilgi veren okul müdürü Cengiz Gergin, “Ülke geneli kabul edilen sınırlı sayıdaki projelerden olan bu proje çerçevesinde tüm ön hazırlıklarımızı tamamladık. Bu proje ile öğrencilerimize yeni dünyaların kapılarını aralamayı, mesleki bilgi ve donanımlarını artırmayı hedefliyoruz.

Öğrencilerimizin ilgisi ve heyecanıyla, okulca yürüttüğümüz hazırlık faaliyetleri sırasında ve projenin tamamlanmasının ardından eğitim sürecimizle ilgili pek çok pozitif değişimin yaşanacağına inanıyoruz” dedi.

Hüma Hatun MTAL, Ortaöğretim öğrencilerini temel ve sosyal bilimler alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek ve bilimsel gelişmelere katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK tarafından Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Coğrafya, Psikoloji, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih dallarında düzenlenen 46. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın Psikoloji dalında bölge birinciliğini kazandı. Okul rehberlik öğretmeni Seyfullah Şengüler danışmanlığında 10. sınıf öğrencisi Ceylan Sarı’nın hazırlamış olduğu “Çağımızın Narsisizm Aynası Selfie ” adlı çalışma gerek il sergisinde gerekse de jüri değerlendirmelerinde oldukça ilgi çekti. Günümüz teknoloji dünyasına psikoloji sahasından sıra dışı bir bakış sunan projeyle,25 Mayısta Ankara’daki Türkiye finaline katılacak okulumuz, ilimizi ve bölgemizi temsil edecek.