HDP’DEN DAYANIŞMA YEMEĞİ - VAN HABERLERİ

HDP’DEN DAYANIŞMA YEMEĞİ - VAN HABERLERİ
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Başkanlığı tarafından parti çalışanları için dayanışma yemeği düzenlendi.
Bir düğün salonunda HEP’ten HDP’ye Bir Diriliş Köprüsü adı altında verilen yemeğe Van milletvekilleri Nazmi Gür, Aysel Tuğluk, HDP Van İl eş başkanları Derya Hayva ve M. Veysi Dilekçi ile partililer katıldı. Yemekte bir konuşma yapan HDP Van İl Eş Başkanı M. Veysi Dilekçi, 40 yıldır süren özgürlük mücadelesinin birer parçası olduklarını belirtti. Bu özgürlük yürüyüşünde binlerce arkadaşlarını kaybettiklerini vurgulayan Dilekçi, “Mazlumları, Agitleri, Zilanları, Beritanları, Viyanları, Arin Mirxanları, Kemal Pirleri yitirdik. Zindanlara düştük, bugün burada bulunan hemen herkes zindanda kaldı. Hâla arkadaşlarımız cezaevinde bulunuyor. Köylerimiz boşaltıldı, yerimizden yurdumuzdan edildik.

Verdiğimiz özgürlük mücadelesinin bedeli ağır oldu. Daha dün yine iki arkadaşımızı mayın patlamasında yitirdik. Bu vesileyle bir kez daha arkadaşlarımıza rahmet, yakınlarına ve halkımıza başsağlığı diliyoruz” dedi.

HDP Van Milletvekili Nazmi Gür de, ağır bedel vererek bugünlere geldiklerini belirterek “Eskiden bu kadar örgütlü bir araya gelemezken, şimdi Van’ın en büyük salonları bize yetmiyor. Halkımız bilinçlendi ve aydınlandı. Artık hiçbir güç halkımızın özgürlüğü önünde engel değildir. Tüm kırgınlıkları ve ayrılıkları bir kenara bırakarak bir araya gelen halkımız bizi daha da ümitlendiriyor. Bu güç ile 7 Haziran seçimlerine gireceğiz. Kürtler için konulan barajı yıkacağız” şeklinde konuştu.