HDP'DEN BAŞKALE SALDIRISI İLGİLİ AÇIKLAMA - VAN HABERLERİ

HDP'DEN BAŞKALE SALDIRISI İLGİLİ AÇIKLAMA - VAN HABERLERİ
VAN HABER - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Başkanı M. Veysi Dilekçi, bugün Başkale’de meydana gelen olaylara ilişkin yaptığı açıklamada, Van’da kan kaybeden AK Parti’nin sürekli olarak partilerini şiddetle ilişkilendirerek seçim stratejisini bunun üzerine kurduğunu söyledi. Dilekçi, gözaltına alınan 4 kişinin olayları yatıştırmak amacıyla oraya gittiğini ancak tartaklanarak gözaltına alındıklarını savundu.
AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda, AK Parti Van 4'ncü sıra adayı Faruk Alparslan ile seçim çalışması yapmak için Başkale ilçesine gidip tepki görmüştü. Protestolarla karşılaşan AK Parti İl Başkanı Zahir Soğanda ve milletvekili adayı Faruk Alparslan’ın meydana gelen olaylardan HDP’yi sorumlu tutması üzerine HDP İl Eş Başkanı M.Veysi Dilekçi, il binasında düzenlediği basın toplantısıyla AK Parti’nin iddialarına cevap verdi.

Yaşanan olayların hemen ardından AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda’nın partilerini hedef gösteren açıklamalarda bulunduğunu kaydeden Dilekçi, Başkale’de yaşanan olayların partileriyle hiçbir ilgisinin olmadığını söyledi. AK Parti’nin sürekli olarak HDP’yi şiddetle ilişkilendirerek karalamaya çalıştığını dile getiren Dilekçi, "Ağrı provokasyonundan bu yana yaşanan bir takım olayları partimize mal etmeye çalışan güçlerin oyununu halkımız bozmuştur. Bugün de bu provokasyonlardan birini Başkale’de gerçekleştirmek istediler. Van’da kendilerine büro bile bulamamalarını getirip bize bağladılar, şimdi ise karşılaştıkları her tepkiyi bize mal ediyorlar. Van’da son zamanlarda yaşanan istifalarla iyice kan kaybeden AKP yeniden oy toplamak için böyle bir stratejiyi devreye koymuş ve sürdürüyor." dedi.

Taziyede AK Parti İl Başkanı Soğanda ve milletvekili adayı Faruk Alpaslan’a tepki gösterenlerin bizzat kendi hısım ve akrabaları olduğunu belirten Dilekçi, "Aldığımız bilgilere göre taziye sahipleri AK Partilileri taziyeye gelmemeleri konusunda uyardılar. Ancak AK Partililer yine de polis ordusuyla taziyeye gitmesi tepkilere neden oldu. Halk da bu tutuma karşı tepkisini ortaya koymuştur. Taziye ziyaretinden ayrılan AK Partililer daha sonra da esnaf ziyaretine çıkmış, burada da esnafın tepkisi ile karşılaşıyor. Protestolar üzerine olayların yatışması için olay yerine giden DBP İlçe Eşbaşkanımız ve 3 arkadaşımız daha tartaklanarak gözaltına alınıyor.

Bu açıkça bir provokasyondur. Van’da kan kaybeden AK Parti’ye bu zemini vermeyeceğiz. Halkların yükselişini hazmedemeyen anlayış HDP’yi hedef gösteriyor. Bu kentte gelişecek tüm provokasyonların sorumlusu AK Parti İl Başkanıdır. AK Partili yöneticileri aklı selim davranmaya davet ediyoruz. Halkımıza duyarlılık çağrısında bulunuyorum. Halkımızla birlikte barış içinde bir seçim geçireceğiz ve bunu hiçbir provokasyon girişimi engellemeyecek." şeklinde konuştu.