ELEKTRİK KESİNTİSİNDEN ETKİLENMEYEN TEK İL VAN - VAN HABERLERİ

ELEKTRİK KESİNTİSİNDEN ETKİLENMEYEN TEK İL VAN - VAN HABERLERİ
Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisinden Van etkilenmedi. Van'ın elektriğinin İran'dan geldiği için kesintiden etkilenmediği belirtildi. Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisinden etkilenmeyen tek il Van oldu.
İran’dan alınan elektrik enerjisinden dolayı Van, karanlık kabusu yaşamadı. Hayatı durduran kesinti büyük şehirlerde kabusa neden olurken, Vanlılar ise günlük yaşantılarına devam etti. İran’dan alınan enerjiden dolayı mağdur olmadıklarını ifade eden esnaflar, “Elektriklerin kesilmesi, esnafın işini zorlaştırıyor. Elektrik olmayınca hiçbir şey yapılmıyor. Daha önce bu kadar sıkıntı yaşanmıyordu. Özelleştirmeyle birlikte bu sıkıntılar arttı. Van’da kesinti yaşanmamasından dolayı mutluyuz. Sürekli il dışındaki bayilerle görüşüyorduk, ancak şu an iletişimimiz kopuk halinde” dedi.VAN’DA ELEKTRİĞİN KESİLMEMESİ

Vangölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (VEDAŞ) Sistem İşletme Grup Müdürü Ali Cantürk Demir, Türkiye genelinde yaşanan elektrik kesintisinden Van’ın etkilenmediğini ve bunun da İran'dan gelen enerjiden kaynaklandığını söyledi.

Ali Cantürk Demir, ülke genelinde elektrik kesintisi yaşanırken, Van'ın enerjinin İran üzerinden alınması nedeniyle kesintiden etkilenmediğini belirterek “Ülke genelinde elektrik kesintisi oldu, fakat Van’da elektrik var. Bölgemizde Van, Hakkari, Muş ve Bitlis’te elektrik dağıtım hizmeti yürütmekteyiz. Van ve Hakkari illerinde İran’dan gelen enerji iletim hattı sebebiyle burada enterkonnektörden hariç adalenmiş ayrı bir bölge bulunmaktadır. Bu bölgede enerji kesintisi olmadı. Van ve Hakkâri’nin bazı trafolarında enerji kesintisi olmadı. Saat yaklaşık 10.45 civarında tüm sistemde oluşan bu enerji kesintisinden Van ve Hakkari'nin bazı kesimleri etkilenmemiştir. Enerji kesintisinden etkilenen Muş ve Bitlis illerimizde de saat 12.45 itibariyle kısmi olarak enerji verilmiştir” dedi.

Ülke genelinde yaşanan bu kesintinin nedenini bilmediğini belirten Demir, İran’dan anlık 300 megavat enerji aldıklarını da sözlerine ekledi.