DÜNYA TİYATRO GÜNÜ’NE ÇADIRDA GİRDİLER - VAN HABERLERİ

DÜNYA TİYATRO GÜNÜ’NE ÇADIRDA GİRDİLER - VAN HABERLERİ
23 Ekim ve 9 Kasım 2011’de meydana gelen 7.2 ile 5.6 büyüklüğündeki depremlerde hasar gören Van Devlet Tiyatrosu, 4 yıldır sanat çadırında hizmet veriyor.
23 Ekim ve 9 Kasım 2011’de meydana gelen depremlerin ardından oluşturulan Van Valiliği Sanat Çadırı’nda temsillerine aralıksız devam ettiklerini belirten Van Devlet Tiyatrosu Müdür Yardımcısı Cem Düzova, çadırda hizmet vermenin sıkıntılarına değindi. İlde meydana gelen depremlerden sonra büyük sıkıntılar yaşadıklarını ve Mart 2012’den beri 300 kişilik Ertuğrul Günay Sahnesi’nde sanatçıların ve teknik ekibin turne tiyatrosu formatına dönmeden büyük özverileri ile temsillerine bugüne kadar devam ettiklerini vurgulayan Düzova, “Depremlerin ardından şehirde büyük bir toparlanma süreci başlamasına rağmen bizim binamızda halen herhangi bir çalışma yapılmadı. Bu nedenle bu güne kadar hala çadırdayız.

Çadırımızın sorunları var. 3-4 yıldır çadır ortamında yaşamamızın hem teknik personelimize hem sanatçı personelimize hem de memur personelimize çok sıkıntılar yaşatmakta. Bir kulisimiz yok, kulisimizde giyinme odaları yok. Sanatçı ve teknik personelinin kuliste kullanacakları tuvaletler yok.

Bu da seyirci sayılarımızın düşmesine neden oluyor. Çünkü insanlar, dışarıdan çadır görünümlü bir sahneye gelmek istemiyorlar. Bunun yanında çadırımız da günden güne çürüyor ve ekstra masraflar çıkarıyor. Ayrıca herhangi bir yangın veya doğal afet durumunda çadırdan nasıl tahliye edilecekleri de ayrı bir sorun. Biz biran evvel çadırdan kurtulup binamıza geçmek istiyoruz”
dedi.Şuana kadar kendilerine resmi veya gayri resmi hiçbir açıklamanın yapılmadığına dikkat çeken Düzova, hizmet binalarının ne zaman yapılacağı konusunda bilgilerinin olmadığını söyledi. Her sezon 3-4 büyük oyunu ile bir küçük oyunlarının olduğunu ifade eden Düzova, aylık kategorilerde perşembe, cuma ve cumartesi günlerinde büyük, çarşamba ve pazar günlerinde de çocuk oyunlarının olduğunu söyledi.

Toplam 75 kişilik bir kadroya sahip olduklarını da dile getiren Düzova, “19 kişilik sanatçı kadromuz, 25 kişilik teknik personelimiz ve diğer çalışanlarımızla birlikte ‘Dünya Tiyatro Günü’ne çadırda girdik. Dileğimiz biran önce çok özlediğimiz binamıza kavuşmak ve binamızda artık temsillerimizi sunmaktır” şeklinde konuştu.