DR. TURAN’DAN ‘HİPNOZLA DOĞUM’ AÇIKLAMASI - VAN HABERLERİ

DR. TURAN’DAN ‘HİPNOZLA DOĞUM’ AÇIKLAMASI  - VAN HABERLERİ
HABERVAN.COM - Lokman Hekim Etlik Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sebahat Turan, hipnozla doğum konusunda bir açıklama yaptı.
HABERVAN.COM - Op. Dr. Sebahat Turan, yıllardır dünyada ve uzunca zamandır ülkemizde uygulanan hypnobirthing doğum yönteminin İngiltere Prensi William’ın eşi Cambridge Düşesi Kate Middleton’ın hipnozla doğum yapmak istediğini açıklamasının ardından gündeme oturduğunu belirtti. Adeta yeni keşfedilen bir şey gibi herkesin bu konu üzerine yoğunlaştığını dile getiren Op. Dr. Sebahat Turan, “Hypnobirthing sadece bu konuda eğitim alarak uzmanlaşmış, kadın doğum uzmanlarının uygulayabildiği bir teknik. Hypnobirthing doğum eğitiminde anne adayının gebelik sürecinde edindiği doğum korkularından arınmayı ve zihin alanını pozitif olumlamalarla doldurmayı içerir. Doğuma hazırlık eğitimi almayan bir gebe, doğuma geldiğinde yapılacak bir hipnoz seansı ile ne kadar başarılı hipnoz olur?

Hipnozdaki temel olay verilen telkinin kabul edebilirliğidir. Telkin sürecinde en önemli ayrıntılardan biri, telkini yapan kişinin güvenilirliği ve telkin alacak kişi üstündeki otoritesidir. Daha önce tanımadığınız güven duygusu almadığınız bir hekim sizin için ne kadar mutlak bir otorite olur sorgulanmalı. Telkine en yatkın olunan an duygulanımın yoğun olarak yaşandığı anlardır. Bu durum telkinin kabul edilebilirliğini artırır. İşte doğum gibi korku duygusunun çok yoğun yaşandığı bir süreçte doğum eyleminizi çok iyi takip eden bir kadın doğum uzmanı hekim olarak size telkin güvenilirliğini sağlıyorsa başarı artar. Unutmamamız gereken en temel şey kişinin kendi rızası ile hipnozu istemesi ve kabul etmesidir.

Kendi gebelerimin doğum takiplerindeki gözlemlerimde, doğuma hazırlık eğitimi alan gebelerimin otohipnozu çok iyi kullandıklarını ve hypnobirthing doğumdaki başarılarının çok daha iyi olduğudur. Eğitim almayan gebelerde ise yukarıda saydığım sebeplerden dolayı başarının diğerlerine göre çok daha az gözlendiği ama yaşanılan gevşeme seansı doğum eylemini kolaylaştırdığı görülmüştür. Bu açıklamalardan sonra doğum eylemi anında yapılan hipnozun etkisi ne kadar başarılı olur tartışılır ancak mutlak var olan şey hipnoz olmasa bile o gebe belki de hayatında çok korktuğu bu olay karşısında gevşeyerek rahat bir doğum şansını kazanabilir.

İşte hypnobirthing doğumlar için alınan doğuma destek eğitimlerinde en temel olay korkuyu yenmek, korkunun bedenimizi esir etmesine müsaade etmeden ondan kurtulmaktır. Gebeliğin 20. haftasından sonra anne bebeğin hareketini hisseder. Bebeğinin her tekme darbesi annede doğal gebe koçu görevini görür. Annenin yüzünde tebessüm oluşturur, zihin alanında da doğumun ne kadar saf, doğal, yaşanılması gerekilen bir süreç olduğunu hatırlatır. Anne adayı travay esnasında korku, ağrı, gerginlik çemberine girmeden korkuyu kovmayı öğrenmiştir. Korkulardan arınmayı doğuma hazırlık eğitimi ile başarmış bir gebenin doğumda kadın doğum doktoruna bile ihtiyacı yoktur. Oto hipnoz eğitimini almış bir gebe dalgalar gelmeye başladığında onunla nasıl baş edebileceğini bilir.

Bu eğitimi almış gebe artık her şeye hazırdır. İşte zihin alanında bunları başaran bir gebe her kasılma dalgası ile adeta bebeğiyle dans ediyor gibi kendi iç dünyasına döner çevredeki bütün olumsuzluklardan uzaklaşır. Kendi iç dünyasının farkındalığını yaşayarak zafer kazanmış bir kumandan edası ile doğumunu başarır. Doğumunu korkulara esir etmez coşkuyla yaşar ve yaşatır. Doğum sonrası depresyonu daha az görülür. Hele bu eğitimleri eşi ile birlikte alma şansına eriştiyse birbirine bağlılıkları artar. Mutlu bireyler, yarına umutla bakan aileler, güçlü kurulmuş aile bağları, sevgi ile yetişen çocuklar güçlü bireyler ve güçlü toplumlar oluşur” dedi.