D-8 GENEL SEKRETERİ VAN’DA - VAN HABERLERİ

D-8 GENEL SEKRETERİ VAN’DA - VAN HABERLERİ
Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Seyed Ali Mohammad Mousevi, D-8’in görünürlüğünün artırılması hususunda kurucu ülke olan Türkiye’de bilinirliğinin daha fazla artması gerektiğini belirtti.
Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’nın katılımıyla oluşturulan D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün Genel Sekreteri Seyed Ali Mohammad Mousevi, Van Valisi İbrahim Taşyapan’ı makamında ziyaret etti. Basına kapalı gerçekleştirilen ziyaretin ardından Seyed Ali Mohammad Mousevi, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya’yı makamında ziyaret etti. Burada konuşan Seyed Ali Mohammad Mousevi, yerel yönetimleri ziyaret ettiklerini ve önceki gün Ağrı’da olduğunu belirterek, “Bu gezilerin iki amacı var. Birincisi D-8’in görünürlüğü ve bilinirliğini artırmak.

İkincisi D-8’in temel amacı olan 8 ülkenin kendi arasındaki ticaretin artırılması, bu amacın önündeki engel ve sorunlar neler, bunları tespit etmek ve bunların çözüm yollarını bulmaktır. Görünürlüğünün artırılması hususunda, D-8’in Türkiye’de bilinirliğinin daha fazla artması gerektiğini düşünüyorum. Bu sebeple de pek çok ili ziyaret ettim. Bugün Van’dayım. Temel amacımız D-8 ülkelerinin kendi arasındaki ticaretin artırılması ve bu ticaretin artmasıyla birlikte zenginliği ve refahın artmasıdır. Burada sizlerden de duymak istediğim, hangi sorunlarla karşılaşılıyor, neler var, sizin bu sorunlara çözüm öneriniz var mı, beklentileriniz neler, bunları duymak istiyorum.”

Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya da, bir bölgenin, bir ilin gelişmişliğinin politik süreçle alakalı olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Devletler arası itibarı ile de böyledir, ülkenin iç politikasıyla alakalı belki uluslar arası ticaret hacmi en yüksek illerden biri biziz, bu potansiyel itibariyle. Böyle bir yeriz ama bu potansiyelin kullanılmadığını, çeşitli politik süreçlerle yakından alakalı devletler arasındaki var olan problemlerle komşu ülkelerle yaşadığımız problemlerden kaynaklı olarak yeterince istifade etmediğimiz görülmektedir. Son dönemde beyan edilen görüşler, ortaya konulan düşünceler umut verici de olsa biz halen o gerçeklikten uzak bir noktadayız. Umarım bu politik süreçler ya da komşu devletlerle yaşadığımız problemler, kısa bir sürede halledilir. Kentimizin ortak temennisi, komşularımızla iyi bir diyalog yakalayıp ticaret hacmimizi artırmaktır.”

Seyed Ali Mohammad Mousevi, ziyaretinin ardından Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne gitti.