ÇİFTÇİ’DEN ‘ÇÖZÜM SÜRECİ’ AÇIKLAMASI - VAN HABERLERİ

ÇİFTÇİ’DEN ‘ÇÖZÜM SÜRECİ’ AÇIKLAMASI - VAN HABERLERİ
AK Parti Van Milletvekili Fatih Çiftçi, atılacak yeni adımlarla Kürt sorununun çözüleceğini belirterek, “Türkiye’deki binlerce yıllık kardeşlik hukuku, daha binlerce yıl devam edecektir” dedi.
AK Parti Van Milletvekili Fatih Çiftçi, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan Kürt sorununun çözümü noktasında önemli adımların atıldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakan olduğu dönemde Diyarbakır’da yaptığı konuşmasında “Evet, Kürt sorunu vardır ve ben bunu çözeceğim” demesinin ardından bugüne kadar birçok reformların yapıldığını vurgulayan Çiftçi, şöyle konuştu: “Bu reformlarla birlikte en son geldiğimiz nokta, 2012 yılında çözüm süreci başlatılmıştır.

Çözüm süreci, bugüne kadar 4-5 yerde açıklanan paketiyle çok net bir şekilde yol haritası çizilmiş ve çözüm sürecinin anayasası diyebileceğimiz çözüm yasası çıkarıldı. Bu çözüm yasası ile birlikte nasıl yol izleneceği ve nasıl gidileceği, kamu görevlilerin durumu, siyasetçilerin durumu ve sonuçta da nereye varılacağı noktasında çok net çerçeve bir yasa çıktı. Bu yasadan sonra da birçok adımlar atıldı ve bundan sonra da atılacaktır.”

“TÜRKİYE’DE BİNLERCE YILLIK KARDEŞLİK HUKUKU, DAHA BİNLERCE YIL DEVAM EDECEKTİR”

Çözüm sürecini istemeyen bazı çevrelerin bu süreci sekteye uğratmak için birçok adımlar attığına dikkat çeken Çiftçi, “Çözüm sürecini bitirmek isteyen çevreler, çözüm süreci ile birlikte taban kaybeden BDP ve bazı uluslararası çevreler, istihbarat örgütleri, bu sürecin sekteye uğraması için birçok adım attı. En son Kobani olaylarını bahane edip bölgemizin birçok şehrini kana buladılar. Özellikle Van ve Erciş’te yapılanlar tam bir vandalizm. Bunu kabul etmem mümkün değildir. Tekrar tekrar bunu lanetliyorum.

Buna rağmen hükümetimiz ve sağduyulu bütün kesimler şunu ifade ettiler. Ne olursa olsun bölgede kamu düzeni ve kamu güvenliği tesis edilecek, insanlarımızın can ve malı tesis edilip çözüm süreci devam edecek ve sonuçlandırılacaktır. Bu süreçte tekrar çok açık ve net söylüyorum. Atılacak yeni adımlarla birlikte Allah nasip ederse Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan, ayağındaki pranga olan bu sorundan Türkiye kurtulacak ve Türkiye’deki binlerce yıllık kardeşlik hukuku daha binlerce yıl devam edecektir.”