ÇELİK, KÖY VE MAHALLE MUHTARLARI DERNEĞİ GENEL BAŞKANI OLDU!

ÇELİK, KÖY VE MAHALLE MUHTARLARI DERNEĞİ GENEL BAŞKANI OLDU!
Tüm Köy ve Mahalle Muhtarları’nın yapılan genel kurulu sonucu Nihat Çelik üçüncü kez başkanlığa seçildi.
Ankara Çankaya 708. Sokak Özdemir Apartman Kongre Salonu’nda gerçekleşen genel kurulun divan başkanlığına Eyüp Sabri Kılıç seçildi. Tek genel başkanın aday olduğu genel kurulda geçici divan başkanının gündem maddelerini üyelere okuyup ibra ettirmesinin ardından oylamaya geçildi. Yapılan seçimlerde Genel Başkanlığa Nihat Çelik üçüncü kez seçilirken, yardımcılığına ise Ankara Balgat Cevizlidere Mahalle Muhtarı Eyüp Sabri Kılıç, Ankara Küçükesat Muhsin Ertuğrul Mahallesi Muhtarı Aydın Yaşar, Ankara Çankaya Aşağı Öveçler Mahallesi Muhtarı Behçet Uyanık ile Uşak Tüm Köy ve Mahalle Muhtarlar Derneği Şube Başkanı Önder Kıral seçildi.Ayrıca, farklı illerden 15 kişilik yönetim kurulu üyesi de belirlendi.

Genel kurulun ardından üyelere hitaben bir teşekkür konuşması yapan Tüm Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Genel Başkanı Nihat Çelik, 2004 yılından önce üç dönem Tüm Muhtarlar Derneği Genel Başkan Yardımcılığı ve Muhtar Dernekleri Federasyonu Yüksek Disiplin Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunduğunu anımsattı. 2004 yılına kadar ayrıca memleketi Van’ın Erciş ilçesinde iki dönem muhtarlık da yaptığını anlatan Çelik, “Sizin desteğinizle üçüncü dönem için genel başkan olarak seçildim.

Şahsıma göstermiş olduğunuz ilgi ve desteğinizden dolayı teşekkür ediyor ve tüm delegasyonu saygıyla selamlıyorum. Bu kutsal mücadelede bin bir zorluklarla bu görevi icra ettiğimizi, içinizden biri olarak sorun ve sıkıntılarınızın çözümlerine yönelik olarak genel başkan yardımcılarım ve yönetim kurulu üyelerim ile birlikte her platformda sizlerin sorunlarınızı dile getirdik. Muhtarlar, kamu düzeni içerisinde üveyiymiş gibi ödenekten aldığı ücreti mürekkep ve kağıt parasını bile karşılamamaktadır. Kaldı ki o ücretten muhtar sosyal güvenlik primini nasıl ödesin?

Dolayısıyla halkın birebir, yüz yüze gelerek bütün dert ve sıkıntılarını paylaşan ilk yerel yönetici olan sizler aynı zamanda devletle vatandaş arasında bir köprü vazifesini yürütmektesiniz. Bizim merkezi hükümetten çok önemli beklentilerimiz bulunmamaktadır. Muhtarların sosyal güvencesinin devlet tarafından sağlanmasını istiyoruz. Muhtarlar da ödenekten değil, bu ailenin bir ferdi olarak en az asgari ücret seviyesinde bir maaşla hizmet etmelerini daha doğru buluyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız da muhtarların bu sorununu gayet iyi bilmektedirler. Muhtarlarımız haklarını aramak için bugüne kadar sokağa dökülerek, hak arama yoluna asla gitmediler. Bu yüzden sizleri canı gönülden kutluyorum. Bundan sonraki süreçte de sokağa hiçbir muhtarın çıkmasını istemiyorum. Bu sabırlı bekleyişinizden dolayı sizi kutluyorum. Türkiye’de 53 bin muhtarın artık dernek ve federasyonlarla yönetilemeyeceğini hep birlikte görmekteyiz. Türkiye Muhtarlar Birliği Kanunu’nun bir an önce çıkması ve muhtarların kurumsallaşmasını beklemekteyiz.

Bizim hükümetten beklentimiz, görevini kaybetmiş eski muhtarlarımızdan silah ruhsatı için maliyeye ödenen harçların ivedilikle kaldırılması veya 1/3’ü kadar harç alınması konusunda hükümetten bir çalışma yapmasını beklemekteyiz. Ülke olarak 7 Haziran 2015 tarihinde genel seçimlere gidiyoruz. Bu seçimler için seçmenle olan diyalogunuzu da çok iyi olduğunu biliyorum. Ülkenin refahı, huzuru ve barışı için muhtarlara çok büyük görevler düştüğünü de biliyorum. Bütün muhtarları bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. Seçimlerin demokrasi, huzur, birlik ve beraberlik içerisinde sürdürülebilmesi için hepinizin özverili davranmasını sizlerden istiyorum. Türkiye Muhtarlar Birliği Yasası çıktıktan sonra ben de bu tarihten sonra bir kez daha aday olmayacağımı şimdiden belirtir, beni ve arkadaşlarımı tekrardan bu göreve layık gördüğünüz için teşekkür ediyorum” dedi.