ÇAHA: “BİZİM FELSEFEMİZ 3B, 1K’DIR - VAN HABERLERİ

ÇAHA: “BİZİM FELSEFEMİZ 3B, 1K’DIR - VAN HABERLERİ
VAN HABER - AK Parti Van Milletvekili Adayı Prof. Dr. Ömer Çaha, felsefelerinin 3B, 1K olduğunu belirterek, “Başkanlık sistemi ile ilgili maalesef Türkiye’de kafa karışıklığı var. Hükümeti parlamento mu çıkarsın, yoksa halk mı, biz buna karar vereceğiz” dedi.
AK Parti Van Milletvekili Adayı Prof. Dr. Ömer Çaha, beraberinde bazı partili üyelerle birlikte Erciş Sanayi Sitesi, Erciş Marangozcular Sitesi ve Erciş Sebze ve Meyve Hali’ndeki esnafı ziyaret ederek ‘hayırlı işler’ temennisinde bulundu. Prof. Dr. Çaha, esnafların talep ve temennileriyle birlikte genel seçimlere ilişkin görüşlerini dinledi. İş yerlerini sağlı sollu gezerek uğradığı her yerde ‘hayırlı olsun’ dileklerini de kabul eden Prof. Dr. Çaha, kendisine yöneltilen sorulara da cevap verdi.

Zaman zaman sokakta yolunu kesen ve kendisine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlarla da görüşen Prof. Dr. Çaha, esnafın birçoğu ile başkanlık, çözüm süreci ve yapılması gereken hizmetler konusunda sohbetler gerçekleştirdi. Van’ın ve Erciş’in hak ettiği hizmete kavuşmasına az kaldığını ifade eden Prof. Dr. Çaha, “Bizim felsefemiz 3B, 1K’dır. B, birlik, beraberlik, barış; 1K ise kardeşliktir. Biz bu felsefe içerisinde çoğulcu farklılıklarımızla çok iyi noktalara geleceğiz. Türkiye, mutlaka başkanlık sistemi ile yönetilmelidir. Başkanlık sistemi ile ilgili maalesef Türkiye’de kafa karışıklığı var. Kimse bunun ne olduğunu tam olarak bilmiyor.

Muhalefette ciddi bir şekilde kafa bulandırma yoluna gidiyor. Şimdi başkanlık sistemi ile biz ne yapmış olacağız? Biz şuna karar vereceğiz; hükümeti parlamento mu çıkarsın, yoksa halk mı karar versin? İkisi arasındaki temel fark budur. Başkanlık sistemi ile hükümeti halk tarafından seçeceğiz. Meclisimiz yine devam edecek. Mecliste siyasi partiler yine varlıklarını sürdürecekler. Ancak hükümet krizlerini yaşamayacağız. Hükümet bir dönem boyunca devam edecek. Bunun bize sağlayacağı bir avantaj daha olabilir. O da barajı sıfıra kadar indirmemiz mümkün olabilir.

Yani o zaman çok daha renkli bir meclis söz konusu olabilir. Her kesimin, her rengin temsil edildiği bir meclis ortaya çıkacak. Bir taraftan da sarsıntıya uğramadan koalisyon gibi problemle karşılaşmadan, istikrarlı bir şekilde kaya gibi, dimdik bir hükümet olacak. Başkanlık sisteminin bize getireceği şey budur” dedi.

Esnaflar ve vatandaşlar ise, Prof. Dr. Çaha’ya çok güvendiklerini ve Van’ı iyi yerlere taşıyacağına inandıklarını ifade ederek teşekkür ettiler ve sevgi gösterisinde bulundular.