ÇAHA AK PARTİ’DEKİ KÜSKÜNLÜKLERİ SONLANDIRDI - VAN HABERLERİ

ÇAHA AK PARTİ’DEKİ KÜSKÜNLÜKLERİ SONLANDIRDI - VAN HABERLERİ
VAN HABER - AK Parti Van Milletvekili Adayı Prof. Dr. Ömer Çaha, “Sivil anayasanın en önemli hususu başkanlık sistemidir” dedi.
AK Parti Van Milletvekili Adayı Prof. Dr. Ömer Çaha’nın ev sahipliğini yaptığı geceye 2002 yılından beri ilçe yönetiminde görev yapan üyeler, meclis üyeleri, mahalle başkanları, milletvekili aday adayları, kadın ve gençlik kolları katıldı. Yoğun ilginin yaşandığı “Birlik Beraberlik ve Dayanıma Gecesi”nin açılış konuşmasını yapan Erciş İlçe Teşkilatı Başkanı Adnan Aydın, 2002 yılından bu yana sahada çalıştıklarını ifade ederek, amaçlarının birlik ve beraberlik içerisinde memlekete ve ülkeye hizmet edecek kadroları meclise taşıyarak verilen görevleri layıkıyla yapmalarına destek olmak olduğunu kaydetti. Sorunları dinleyip çözüm odaklı çalışan bir ekip olduklarını vurgulayan Aydın; durmadan, usanmadan, yürüdüklerini ve yürüyeceklerini iftiharla, kıvançla dile getireceklerini vurgu yaptı.

“SİVİL ANAYASA YAPMA FIRSATINI KAÇIRDIK”

Ardından alkışlar eşliğinden konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Prof. Dr. Çaha, bütün küskünlüklerin ve husumetlerin bu birlik ve beraberlik gecesi ile sona erdiğini belirtti. Herkesin bu ülkenin refahı ve daha iyi noktalara gelmesi için çalıştığını, herkesin bu amaç içerisinde olduğunu kaydeden Prof. Dr. Çaha, bu amacı gütme yolunda küskünlüklerin olmasının doğru olmadığını anlattı. Ülkenin geleceğiyle de ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Çaha, oluşturulan komisyonun anlaşamaması yüzünden sivil anayasa yapma fırsatını kaçırdıklarını vurguladı. Prof. Dr. Çaha, “Bu sivil anayasayı bu dönemde inşallah hep beraber yapacağız.

Sivil anayasanın en önemli hususu da başkanlık sistemidir. Bizim en önemli projemiz başkanlık sistemidir. Başkanlık sistemini yeniden koalisyonlu zayıf ve parçalı hükümetler dönemine dönmemek için istiyoruz. İstikrarlı hükümetler gelsin istiyoruz, daha fazla adalet, daha fazla özgürlük için istiyoruz. Siyasi iradenin üzerinde bir ipotek olmaksızın Türkiye’nin temel problemlerine neşter atabilecek sivil bir irade için istiyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN DEVLER LİGİNDE OLMASI İÇİN BAŞKANLIK SİSTEMİ ŞART”

Önümüzdeki dönemlerde bu sistemin neler getireceği konusunda ayrıntılı bilgiler vereceklerini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Çaha, şöyle konuştu:

“Başkanlık sistemiyle ilgili olarak bir rapor hazırladık. 10 Soruda Neden Başkanlık Sistemi? başlığı altında konuyla ilgili ayrıntılı analizler yaptık ve bunu web sayfamızda yayınladık. Ülkemizin eski karanlık dönemlere gitmemesi için mutlaka bu ülkeye başkanlık sistemini getirmemiz gerekiyor. Türkiye’nin ileride bir aktör olması ve devler liginde yer almasını sağlamak için bizim başkanlık sistemine ihtiyacımız var. Bugün Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tek başına bütün Avrupa’ya yetiyor. Avrupa’nın bütün ülkelerini bir araya getirin bir Amerika’ya eş değer değil. Tüm Avrupa ülkelerinin sanayi gücünü, teknolojik gücünü, askeri gücünü bir araya getirdiğinizde bir Amerika etmiyor. Amerika 230 senelik ülkedir. 13 koloniden oluşan bir ülkeydi.

İngiltere’nin sömürgesiydi. Amerika’yı bugünlere getiren iki husus var. Biri başkanlık sistemidir. Hiç kesintiye uğramadan istikrarlı bir şekildi 4 senede bir devralınabilinen bir sistemdir. İkincisi ise çoğulcu yapıdır. Amerika’da 3 bin tane farklı inanç gelişmiştir. Bir toplum ne kadar çoğullaşırsa ve ne kadar çeşitlilik arz ederse o kadar zenginleşir. Etnik anlamda, kültürel anlamda, dinsel anlamda, sosyolojik anlamda bir toplum ne kadar çeşitlilik arz ediyorsa o kadar gelişir. Bu sosyolojik bir kuraldır. Bir toplum ne kadar farklılaşırsa o kadar zenginleşir. İslam medeniyetinin temelinde de bu vardır.”

Prof. Dr. Ömer Çaha, yaptığı konuşmanın ardından Erciş’ten AK Parti listesinde yer alan aday adaylarıyla 2002’den bu yana ilçe başkanlığı, kardın kolları başkanlığı ve gençlik kolları başkanlığı yapan AK Partili üyelere ayrı ayrı plaketler verdi. Plaketlerin ardından yemeğe katılan 400 üyeye ise teşekkür belgesi takdim etti. Toplantıya katılanlar Ömer Çaha’yı alkış yağmuruna tuttular.
Toplantıya katılan AK Partili üyeler, 2002’den bu yana ilk kez böyle bir şeyle karşılaştıklarını, bu toplantının kendileri için çok anlamlı olduğunu, ilçede birlik ve beraberlik ruhunu geliştireceğini belirttiler. Çaha’nın yemeğinde bir araya gelen üyeler, sadece seçime kadar değil, seçimden sonra da aralarındaki husumete son verip birlik ve beraberlik içinde hareket edecekleri sözünü verdiler.