BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN ENGELLİLER İÇİN ÖNEMLİ HİZMET - VAN HABERLERİ

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN ENGELLİLER İÇİN ÖNEMLİ HİZMET - VAN HABERLERİ
Van Büyükşehir Belediyesi, kentteki engelli vatandaşların sorunlarını ve taleplerine çözüm bulacak "Alo Engelli Hattı" kurarken, tam donanımlı araçla engellileri evlerinden alarak iki refakatçi gözetiminde istediklerini noktaya götürüp getirecek.
Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Engelliler Şube Müdürlüğü, bedensel engelli vatandaşların engellerini ortadan kaldırmak için “Alo Engelli Hattı” kurdu. Kentteki bedensel engelli vatandaşların yaşadığı sorunları ortadan kaldırmak için harekete geçen belediye, kentte bir ilki gerçekleştirerek bedensel engelli vatandaşlar için hat kurdu. Engellilerin sosyal hayata katılımını sağlamak, engellilerin güven içinde sokağa çıkmalarını ve ihtiyaçlarını rahatça temin etmelerini sağlayarak sosyal hayatın içerisinde daha fazla yer almaları amacıyla hizmete sunulan bu servisten yararlanmak isteyen bedensel engelli vatandaşlar, 217 52 82 numaralı çağrı merkezinden taleplerini dile getirerek hizmetten yararlanacak. Müdürlük bünyesinde kurulan engelli hattına engelli bir çalışan gün içerisinde engelli vatandaşlardan gelen talepleri not alarak ilgili birimlere gönderecek.

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinden yeni kurulan Engelliler Şube Müdürlüğü, yine özellikle bedensel engellilerin yaşam alanlarını kolaylaştırmak ve sosyal yaşama adapte etmek için tam donanımlı engelli aracı satın aldı. Araçta, engellilerin rahat seyahat etmesi için elektronik asansör sistemi bulunuyor. Bu sistem sayesinde engelliler hiç bir engel tanımadan tamamen otomatik sistem ile araca binecek. Araçta bir çocuk ve bir de büyükler için engelli tekerlekli sandalyesi bulundurulacak. Ayrıca araçta belediye tarafından 2 refakatçi bulundurularak engelli vatandaşların araçlara binmeleri için yardımcı olunacak. Belediye araç sayesinde engelli vatandaşları evlerinden alarak istedikleri yere ulaştıracak ve yine aynı araçla tekrar evlerine bırakacak. Alınan araç ile aynı anda birden çok engelli vatandaş araç ile belediye imkanlarıyla seyahat edebilecek.