BEYİN KANAMASI GEÇİREN KADIN AMELİYATLA KURTULDU - VAN HABERLERİ

BEYİN KANAMASI GEÇİREN KADIN AMELİYATLA KURTULDU - VAN HABERLERİ
Van’da beyin kanaması geçiren Nurgül Nazlıgül isimli kadın, Lokman Hekim Van Hastanesi’nde yapılan ameliyatla kurtuldu.
Baş ağrısıyla iki hastaneye giden ve normal olduğunu belirtilen kadın, Lokman Hekim Van Hastanesi’nde yapılan muayenesinde beyninde su baloncukları oluştuğu ve beyin kanaması geçirdiği teşhisi konulunca hemen ameliyata alındı. Nurgül Nazlıgül’ün eşi Necmettin Nazlıgül, eşini iki hastaneden sonra Lokman Hekim Van Hastanesi’ne getirdiğini belirterek, “Biz Lokman Hekim Hastanesi’ne geldik. Sağ olsun Ekrem Hoca ameliyat etti ve şu anda hastamızın durumu çok iyidir” dedi.

Ameliyatı gerçekleştiren Lokman Hekim Van Hastanesi Başhekimi ve beyin cerrahı Op. Dr. Ekrem Yalçın, bu tür beyin kanamalı hastaların 100 kişiden 20’sinin ancak kurtulabildiklerini ifade ederek, “Hastamızda baloncuk kanamasına bağlı bir kanama. Nurgül Hanım’daki kanamanın özelliği, bu bölgede teşhisi, tedavisi ve ameliyatı yapılmayan bir ameliyat çeşidi. Bunun nedeni de bu kanamanın beynindeki bir baloncuktan kaynaklanmış olması. Biz bu tür hastalara müdahale edebilen hemen hemen bu bölgedeki tek klinik biziz. Bu hastalığı tespit eden, imkânı sağlayan Askeri Hastane’nin başhekimine ve arkadaşlara teşekkür ediyoruz.

Askeri Hastane’de öncelikle bir tomografi altında anjoygrafi yapıyoruz. Baloncuğu tespit ettiğimiz zaman, çoğu hastada bir hafta 10 gün bir bekleme süresi var. Bu da kızgın beyin dediğimiz ilk bir hafta, on gün bu tür hastalara pek müdahale etmiyoruz. Çünkü müdahale ettiğimiz zaman beyinlerdeki damarlarda spazm, yani kasılma etkisi çok oluyor. O yüzden bu tür hastalarda hastalığı tespit edip bir hafta, on gün sonra müdahale ediyoruz. Tabi bu ameliyatlar beyin cerrahisinin en büyük ameliyatlarıdır. Tabi bu hastaya biz burada müdahale etmeseydik ne yapacaktı, bütün aşiret, bütün sülale Ankara’ya, İstanbul'a taşınacaktı. Burada hastayı ambulans uçak veya dolmuşla çeşitli vilayetlere sevk edilecekti.

Tabi bu bir anlamda işin sağlık boyutunu bıraktığınız zaman Van ekonomisine de bir zarar. Yani yüzlerce insanın buradan taşındığını, sağa sola gittiğini ve orada perişan kaldıklarını düşündüğünüz zaman aslında bu müdahalelerin ne kadar hayati önem arz ettiğini anlayabilirsiniz. Bu tür kanama geçiren 100 hastadan 20’si böyle şanslı diyebiliriz. Çünkü hayatını kaybedip veya kısmi felç kalınma riski çok. Sağlıkta gerçekten Van çok iyi bir yerde diyebilirim” şeklinde konuştu.