AVCILAR TARAFINDAN VURULAN TOY KUŞLARI YYÜ’DE - VAN HABERLERİ

AVCILAR TARAFINDAN VURULAN TOY KUŞLARI YYÜ’DE - VAN HABERLERİ
Muş’ta avcılar tarafından vurularak öldürülen ve nesli giderek tükenen 3 toy kuşu, Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde (YYÜ) içleri doldurulup sergilenecek.
Muş Ovası’nda avcılar tarafından vurulan 3 toy kuşu, Doğa ve Milli Parklar Muş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından alınıp Van Doğa ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’ne gönderilmişti. Van Doğa ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü ekipleri ise toy kuşlarını YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi yetkililerine teslim etti.

YYÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Lokman Aslan, YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’nin yörede yaban hayvanlarına hizmet veren tek merkez olduğunu söyledi. Kurulduğu 3 yıldan beri yörede çok büyük hizmetleri yerine getirdiğini ifade eden Aslan, “Bilindiği gibi yaban hayvanları yönünden Van Gölü havzası çok zengin. Bunlarda nesli tükenmekte olan ve koruma altında olan kuş ve hayvanlarda mevcut. Son olarak Muş yöresinde yaşayan Toy kuşları avcılar tarafından vurulmuş. Muş Doğa ve Milli Parklar Muş Şube Müdürlüğü tarafından şahıslar yakalanmış ve gerekli cezai işlem uygulanmış. Toy kuşları ise incelenmek üzere YYÜ Rehabilitasyon Merkezi’ne getirildi. Biz burada nesli tükenmekte olan ölü hayvanları genellikle atmayıp tahnitini (içini dolduruyoruz) yapıyoruz. Bundan sonra da uzun süre yaşamalarını sağlıyoruz” dedi.

Bu 3 kuşunda tahnitini yapacaklarını ifade eden aslan, “İlk incelememizde silahla vücudun çeşitli yerlerinde saçma taneleri, birisinin ayağında kırık ve çeşitli yerlerinde yaralar tespit edildi. Avcılar tarafından da vurulduğu teyit edildi. Bez de bunda 14. Van Doğa ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü ekipleri ile birlikte tahnitini yaparak sergileştirmeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.