ANNE VE BEBEK ÖLÜMLERİNİN AZALTMA PROJESİ - VAN HABERLERİ

ANNE VE BEBEK ÖLÜMLERİNİN AZALTMA PROJESİ - VAN HABERLERİ
Van Halk Sağlığı Müdür Vekili Uzman Dr. Ferhat Ekinci, “Anne ve Bebek Ölümlerinin Azaltılması Projesi”nin birinci aşamasında bin 247 gebeye ulaşıldığını belirterek, “İl bazında en fazla bebeği ölen 3 il içerisindeyiz” dedi.
İpekyolu, Edremit ve Tuşba ilçelerinde yürütülmekte olan “Anne ve Bebek Ölümlerinin Azaltılması Projesi”nin birinci aşamasının tamamlanması üzerine Halk Sağlığı Müdür Vekili Uzman Dr. Ferhat Ekinci başkanlığında bir toplantı düzenlendi. Toplum Sağlığı Hizmetleri Şube Müdürü, İpekyolu, Tuşba, Edremit ilçe sağlık müdürleri ve/veya toplum sağlığı merkezleri başkanları ve ekip sorumlularının katılımıyla yapılan değerlendirme toplantısında konuşan Uzman Dr. Ferhat Ekinci, projenin birinci aşamasında bin 247 gebeye ulaşıldığını söyledi.

Uzman Dr. Ferhat Ekinci, “Birçok tespitsiz gebe tespit edilmiş olup, bu gebelerin hiçbir suretle hastane veya aile hekimlerine müracaat etmedikleri tespit edilmiştir. Bu gebelerimizin bazıları ise riskli gebe oldukları gözlemlenmiştir. Bunların ivedilikle bir sağlık kuruluşuna başvurmaları konusunda gerekli önerilerde bulunulmuş ve riskli gebeler kontrol altına alınmıştır. Anne ve bebek ölümlerinin en fazla görüldüğü gebe grubu hiçbir suretle doğum bitene kadar herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmayan ve bunların dünyaya getireceği bebeklerde meydana gelmektedir. Bundan dolayı il bazında en fazla bebeği ölen 3 il içerisindeyiz.

Projemizin sonucunda gördük ki; gelinlerin gebeliklerini ailesinden gizlemesi, evde doğum yapması, gelenek ve göreneklerden dolayı sağlık kuruluşlarına gidilmemesi gibi birçok nedenden dolayı sağlık kuruluşlarına başvurmadıkları tespit edilmiştir. Tüm gebelerimiz ve eşlerine; gebelik sürecinde mutlaka en az iki sefer uzman doktora, düzenli periyotlarla aile hekimlerine kontrollere gidilmesi gerektiği, gebelik süreci ve sonrası beslenmeye dikkat etmeleri gerektiği, bu ve benzeri noktalara aile büyükleri tarafından gerektiği özen gösterildiği taktirde Anne ve bebek ölümlerini çok rahat bir şekilde azaltılabileceği kanaatine ulaşmış bulunmaktayız”
dedi.