AMBULANS SALDIRISIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA - VAN HABERLERİ

AMBULANS SALDIRISIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA - VAN HABERLERİ
Van-Hakkari Tabip Odası, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde ambulansın molotofla kısmen yakılması hakkında yazılı açıklama yaptı.
Yönetim kurulu adına bir yazılı açıklama yapan Tabip Odası Hakkari Yüksekova Temsilcisi Dr. Mehmet Bayar, “16.04.2015 Tarihinde Yüksekova’da akşam 22.50 saatlerinde acil bir astım hastasını almak için giden 112 ambulansa molotof kokteyl ile ciddi bir saldırı gerçekleşmiştir. Yapılan saldırıda ambulansın arkası yanarak kullanılamaz hale gelmiştir. Yangına ilk müdahale aynı ambulansta bulunan 112 sağlık çalışanları tarafından yapılmıştır. Saldırı sonucu sağlık çalışanları ciddi bir psikolojik travma yaşamıştır.

Son yıllarda Türkiye’nin her tarafında sağlık çalışanlarına yönelik ciddi saldıralar olmaktadır. bu durum ise sağlık çalışanlarının mesleğini yapmalarının önünde ciddi anlamda engel teşkil etmektedir. Sağlık hizmeti alamayan insanlarımızda bu durumdan etkilenmektedir. Sağlık araçları, sağlık kuruluşları ve sağlık çalışanları savaş halinde dahi ulusal ve uluslar arası protokoller gereğince dokunulmazlık özelliklerine sahiptirler. Yapılan bu çirkin saldırıda travma yaşayan meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunar, acil şifalar dileriz. Yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz” ifadelerine yer verdi.