AK PARTİLİ YAĞIZ'DAN BASIN AÇIKLAMASI - VAN HABERLERİ

AK PARTİLİ YAĞIZ'DAN BASIN AÇIKLAMASI - VAN HABERLERİ
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van Milletvekili Aday Adayı Müyesser Yağız, Erciş’te gazetecilerle bir araya geldi.
Bir otelde düzenlenen tanışma programında gazetecilere açıklamalarda bulunan Müyesser Yağız, aday adaylığı başvurusunu resmen yaptığını bildirdi.

Yağız, “Bir kadın olarak milletvekilliğine aday adayı olmam, gerek şahsım, gerek ülkem, gerekse de nüfusun yüzde 50'sini teşkil eden kadınlar için son derece anlamlı olduğunu düşünüyorum. Kadınlara seçme ve seçilme hakkı 5 Aralık 1934'de verilmiş olmakla birlikte, kadınlara verilen bu hak bir şarta bağlanmıştı; kendilerinin istediği gibi inanmak ve kendilerinin istediği gibi yaşamak, bu döneme kadar başörtüsüyle bir kadının milletvekili olmasına asla izin verilmemişti.

Kadınların seçme hakkı vardı ama seçilmesi şarta bağlanmıştı. Bugün burada aranızda Van milletvekili aday adayı olarak bulunmam, AK Parti’nin bu adaletten uzak şarta son vermiş olması nedeniyle bulunuyorum. İnanıyorum ki, ‘nasıl milletvekili olabilirim?’ sorusundan önce ‘niçin milletvekili olmalıyım?’ sorusuna anlamlı cevap verebilenler; siyasete, bu ülkeye ve halka bir değer katabilirler. Biz değerli olmak için değil, siyasete ve ülkeye değer katabilmek için siyaset yapacağız. AK Parti 2002'den bu yana ‘İktidar partisi’ olarak görev yapıyor olsa da, aslında Türkiye'nin en büyük muhalefet partisi olarak da görev yapıyor.

90 yıllık vesayet rejimine, ötekileştirmeye, asimilasyona muhalefet ederek girmiş olduğu tüm seçimleri kazanan AK Parti, önümüzdeki genel seçimlerde de yine bu kimliğiyle hizmet üretmek için aktif olarak çalışmaya devam etmektedir. Türkiye'nin en aktif partisinde öteden beri aktif biçimde görev almış bir AK Partili olarak bu dönemde aktif bir milletvekili olarak görev yapmak niyetindeyim. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, çözüm sürecini başlatırken, ‘Analar ağlamasın’ diyerek start vermişti.

Hem Kürt hem Türk analar ağlatılıyordu, aslanlar gibi yolcu edip tabutlar içinde dönen evlatlarının ardından. Bir ana olarak ağlamamak ve ağlatmamak için halkımızdan yetki istiyorum. Bizim en büyük yeraltı zenginliğimiz bor madenlerimizdir. Toprak altında koyun koyuna yatan Türk, Kürt, Arap, Çerkez olan ama bunu umursamamış olan dedelerimizdir.

Bir zamanlar Kürt kelimesi, ağza alınınca tövbe edilmesi gerektiği düşünülen kelimelerdendi. AK Parti değiştirdi. ‘Analar ağlamasın’ diye çıkılan bu yolda hamdolsun 2,5 yıldır analar ağlamıyor. Bunun pekişerek devam edebilmesi için göreve talibim. Değişmeye değil, Allah'ın izniyle değiştirmeye talibim. Çıktığım bu yolda asla yalnız yürümeyeceğim. Yanımda hep yetimler, yoksullar, ‘bir sahip olanımız yok’ diyenler olacak. Bir ülke, öğretmenleri, din adamları (imamları) ve kadınlarından daha ileride ya da daha geride değildir.

Biz kadınlara ‘siz oturun evde çocuk büyütün’ dediler. İsmimiz Tenzile'ydi, Memnune, Ayşe, Fatma, Müyesser. Oturduk çocuk büyüttük dualarla. Birinin ismini Recep Tayyip koyduk, bir diğerininkini Ahmet, Abdullah, Kadir. Hayırsız çıksaydılar oturmaya devam edecektik. Çıkmadılar” dedi.