AB TÜRKİYE DELEGASYONU VİZE TOPLANTISI - VAN HABERLERİ

AB TÜRKİYE DELEGASYONU VİZE TOPLANTISI - VAN HABERLERİ
Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) ev sahipliğinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu tarafından vize toplantısı yapıldı.
Van TSO toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ve iş adamları katıldı. Toplantıda konuşan Necdet Takva, katılımın az olmasını eleştirdi. Van’ın Türkiye’nin 19. büyük kenti olduğunu ifade eden Takva, “Van’ın bu kadar geniş imkân ve olanaklara sahip olması elbette dünyayla irtibatını sağlayacak mekanizmalara ihtiyaç olduğunu belirtmek gerekiyor. Bunların da en önemlisi AB. Türkiye’nin olduğu gibi Van’ın da en önemli ticaret partneri olarak görünen AB’ye erişim konusunda kolaylaştırıcı tedbirlerin alınması ve Türkiye’nin yaklaştık 50 yıldır AB’ye üye olmak ve o oluşum içerisinde yer almak çabasını da anlamlı kılacak bir çabaya tekabül ediyor.

Vize konusunda özellilikle üyelerimizin bize ilettiği temel sorunlardan bir tanesi yerel bir özellik arz ediyor. Biliyorsunuz Türkiye’nin İran İslam Cumhuriyeti ile sınırı 580 kilometre ve bunun 300 kilometresinin Van’la olan sınır boyu teşkil ediyor. Dolayısıyla Van’la İran arasında çok ciddi bir sirkülasyon var. Özellikle ticari anlamda iş adamlarımız işbirliği içerisindedirler. Özellikle Vanlı yurttaşların ya da iş adamlarının Avrupa’ya seyahatleri konusunda İran seyahatlerine bağlı olarak pasaportlarında İran damgası olması kısıtlayıcı bir engel olarak görüldüğü bize ifade ediliyor” dedi.

Toplantı, daha sonra Portekiz, Letonya, Litvanya, Avusturya, Almanya, İktisadi Kalkınma Vakfı, TOBB ve AB Türkiye Delegasyonu’ndan vize ile ilgili yaşanan sorunlar hakkında bilgilendirmeler ve sunumlar yapıldı.