8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ - VAN HABERLERİ

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ - VAN HABERLERİ
Diriliş Gençlik Derneği Van İl Başkanlığı tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir program düzenlendi.
Diriliş Gençlik Derneği Van İl Başkanlığı tarafından Şişli Öğretmenevi’nde düzenlenen programa engelli anneler katıldı. Annelere çiçek vererek günlerini kutlayan Başkan İrfan Gülaçar, bugün tarih boyunca hak ve özgürlükleri başta olmak üzere emeği için verdiği mücadeleleri kitaplara sığmayan emekçi kadınların günü olduğunu söyledi.

Gülaçar, “Bundan 153 yıl önce 8 Mart 1857 yılında Amerika'nın New York kentinde 16 saatlik çalışma karşılığında alınan yetersiz ücretleri protesto girişiminin kanla ve gözyaşı ile sonlanmasının yıldönümüdür. O gün yürüyüşe katılan 118 kadın öldürülmüş, yüzlercesi yaralanmış, bir o kadarı da tutuklanmıştır. 1910 yılından bu yana her yıl 8 Mart günü Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır. Aradan yüz yıl geçmesine rağmen kadınların özgürlüklerinde, ezilmişliklerinde çok fazla değişiklik olmamıştır. Oysa üretime ve yönetime katılan kadınların artmasıyla ülkelere daha çok başarı, kalite, huzur ve güven sağlanmıştır.

Hiç bir ülkede kadınların katkısı olmadan gelişme, kalkınma, demokratikleşmenin sağlanması mümkün olamaz. Ülkemiz kadınları geleneksel rolleri itibariyle ne evine ne de işine ait hissetmektedir kendilerini. Bizim kadınlarımızın yüzde 39'u tokatlanarak, itilerek, boğazı sıkılarak, bıçaklanarak, kurşunlanarak şiddete maruz kalmaktadır. Yani on kadından dördü erkekler tarafından fiziksel şiddet görmektedir. Kadınların yüzde 44'ü de duygusal şiddete maruz kalmaktadır.

Kadınların yüzde 23’ünün ise erkekler tarafından çalışmaları engellenmektedir. Biz Diriliş Gençlik Derneği olarak kadınlarımızın erkeklerin gölgesinde kalmasını istemiyoruz. Bazı tabuları kırmak istiyoruz. Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır düşüncesi ile değil; her başarılı erkeğin yanında başarılı bir kadın vardır anlayışı ile ilerlemek istiyoruz. Bizler, güçlü toplum istiyorsak, sağlıklı, huzurlu bir ortam istiyorsak, gelişmiş bir ülke istiyorsak, kadınlarımızı erkeklerle aynı düzlemde ve eşit görmek zorundayız. Kadınlarımızın bütün alanlarda daha fazla aktif olmaları, kadın zarafeti ile şekillenen bir sosyal hayata, daha aydınlık bir geleceğe ulaşmamızın tek koşuludur. Elde ettiği hakları sonuna kadar koruyup geliştireceğine inandığımız kadınlarımızın bu anlamlı günlerini kutluyorum. Ayrıca erkek emekçilerimizin de bu mücadeleye destek vermelerini bekliyoruz” dedi.