14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ - VAN HABERLERİ

14 MAYIS DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ - VAN HABERLERİ
VAN HABER - Tuşba Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Özgökçe, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle bir mesaj yayınları.
14 Mayıs gününün bütün dünyada ‘Çiftçiler Günü’ olarak kutlandığını dile getiren Lütfü Özgökçe, “Ülkemizde de bu önemli gün kutlanmaktadır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de çiftçilerimizin sorunları ve sıkıntıları elbette vardır. Hem gelişen hem de gelişmekte olan ülkelerde gıda üretiminde tarım en temel unsurdur. Dünya üzerinde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin hiç birisi tarımı göz ardı ederek kalkınmamışlardır. Tarım en önemli sektörler arasında her zaman yerini almıştır. Beslenmemizi sağlayan, bizi aç bırakmayan, bütün zor şartlarda yağmur, çamur demeden çalışan çiftçilerimizin, emekçilerimizin alın terlerine saygı duyulmalı ve gereken önem verilmelidir.

Çiftçilerimiz alın terlerinin karşılığını çoğu zaman alamamaktadırlar. Son yıllarda stratejik değeri daha iyi anlaşılan tarım sektörünün en zor şartlarda çok büyük emekler vererek üretim yapan değerli çiftçilerimizin sayesinde ülkemizin ekonomik büyüme sağladığı bilinmektedir. Tarım sektörü önemli sayıda istihdamda sağlamaktadır. İlimizde çiftçilik yapmak oldukça zor olmasına rağmen Vanlı çiftçilerimiz küçükbaş hayvan üretiminde Türkiye’de ilk sırada yer almaktadır. Bu da bizi gururlandırmaktadır” dedi.

Çiftçilerin toplumsal yapı ve ülke ekonomisinin içerisindeki yeri ve rolünün çok önemli olduğunu da vurgulayan Tuşba Ziraat Odası Başkanı Lütfü Özgökçe, bu aşamada çiftçilerin yaşadığı sorunlara yönelik uzun vadeli çözümlerin üretilmesi gerektiğini kaydetti. Özgökçe, “14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nde ülkemizin kalkınmasında önemli rolü olan ve nasırlı elleriyle toprağa hayat veren tüm çiftçilerimizin bu anlamlı gününü kutlar; bol, bereketli bir yıl geçirmelerini dilerim’’
ifadelerini kullandı,