Van'dan Çanakkale ve İzmir’e 380 öğrenci gönderildi

Van'dan Çanakkale ve İzmir’e 380 öğrenci gönderildi
İçişleri Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan "Biz Anadoluyuz" projesinin ikinci ayağı kapsamında 380 öğrenci Van’dan Çanakkale ile İzmir’e gönderildi. 

İçişleri Bakanlığı himayesinde Van Valiliği tarafından yürütülen "Biz Anadoluyuz" projesi kapsamında maddi durumundan dolayı daha önce il dışına çıkmamış olan başarılı öğrenciler, Çanakkale ve İzmir’e uğurlandı. Bu kapsamda Çaldıran ve Başkale’den toplam 380 öğrenci ve 8 öğretmenden oluşan kafile, Van Ferit Melen Havalimanında düzenlenen uğurlama töreni ile Çanakkale ve İzmir’e gönderildi.

Havalimanında öğrencilerle sohbet eden Vali Yardımcısı Mehmet Parlak ve beraberindekiler, il dışına çıkan öğrencilerle hatıra fotoğrafı çekti. Uğurlama töreni sonrası açıklamalarda bulunan Vali Yardımcısı Mehmet Parlak, proje kapsamında Van’da toplamda 5 bin 100 öğrencinin gönderileceğini söyledi. Vali Yardımcısı Parlak, “Bakanlığımız himayesinde yürütülen ‘Biz Anadoluyuz’ projesi kapsamında bir aya aşkın bir süredir Van iline düşen kontenjan olarak 5 bin 100 öğrencinin 4’üncü seferini yapıyoruz. İzmir ve Çanakkale illerine öğrencilerimizi gönderiyoruz. 4 günlük bir program, iki ilde de hem tarihi hem de turistik yerleri gezme fırsatı buluyor öğrencilerimiz. Dolaysıyla çok yönü bir proje. Kimi çocuğumuz ilk kez uçağa biniyor, kimi de ilk kez İzmir ve Çanakkale’ye gidiyor. Bu 4’üncü seferimiz. İnşallah 25 veya 26 sefer olmak üzere toplamda 5 bin 100 öğrenciyi eğitim öğretim sezonu sonuna kadar göndermeyi hedefliyoruz. Umarım arzu edilen hedeflere ulaşma anlamında güzel sonuçlar elde edilir ve öğrencilerimiz ziyaretlerinden büyük keyif alarak güzel izlenimlerle dönerler” dedi.

İlk kez uçağa binmenin mutluluğunu yaşayan Vanlı öğrenciler ise, programı düzenleyen yetkilere teşekkür ettiler.

Uğurlama törenine Vali Yardımcısı Mehmet Parlak’ın yanı sıra İl Jandarma Komutan Vekili Hamdi Gülpınar, İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin ve ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkilileri katıldı.